Ladjo naj bi proti njenemu zadnjemu cilju odvlekli 21. julija. Sam prevoz naj bi trajal štiri dni. Giglio je 280 kilometrov oddaljen od Genove.

Za transport bo ladjo treba dvigniti za 12 metrov

»Nekoliko sem živčen,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ob začetku operacije dejal vodja reševanja nasedle potniške ladje Nick Sloane.

Ladja sedaj že plava na gladini vode. »Ladja plava. Trenutno je približno meter nad podvodno platformo, na kateri je ležala,« je povedal glavni inženir pri operaciji Franco Porcellaccia in dodal, da bodo ladjo dvignili še za dodaten meter, preden jo bodo preusmerili proti odprtemu morju.

Reševalni delavci pa vztrajno črpajo zrak v velike plinske cisterne, ki so pritrjene na strani ladje, da bi jo dvignile. Celoten postopek priprav na transport v Genovo naj bi trajal od šest do sedem dni, v okviru tega pa bodo ladjo zasidrali na morju 30 metrov od trenutne lokacije. Za danes zvečer je napovedan rahel dež, kar sicer za operacijo ne bo predstavljalo težav, a reševalci ladje napeto spremljajo vremensko napoved.

1,5 milijarde evrov

Celotna operacija bo stala skupno 1,5 milijarde evrov. Uničenje ladje bi lahko trajalo tudi do dve leti, do 80 odstotkov odpadnega materiala pa naj bi reciklirali.

Luksuzna potniška ladja je 13. januarja 2012 z več kot 4200 ljudmi na krovu pred toskanskim otokom Giglio nasedla na čereh in se prevrnila, pri čemer je umrlo 32 ljudi.

Odgovornost za tragično nesrečo Coste Concordie so pripisali več uslužbencem družbe Costa Crociere, ki je zato priznala sokrivdo. Kapitan ladje Francesco Schettino se za nesrečo zagovarja pred sodiščem v mestu Grosseto. Sodbo je pričakovati v prihodnjih mesecih, grozi pa mu do 20 let zapora.