Ne vedo, kdaj bodo lahko šli domov

Po poročanju nemške tiskovna agencija dpa pa se je gladina Labe v Magdeburgu popoldne prvič nekoliko znižala in je tako morebiti najhuje za mesto že mimo. Več deset tisoč ljudi sicer še ne ve, kdaj se bodo lahko vrnili na poplavljene domove, negodovanje pa je danes povzročilo še neurje, saj so v Saški padle velike količine dežja in toče.

Da bi razbremenili poplavno območje Labe, naj bi pri kraju Wittenberge v Brandenburgu še danes namerno poplavili polderje ob reki Havel. Deželna okoljska ministrica Anita Tack je dejala, da je to še edina možnost za znižanje gladine Labe. Deset polderjev na tem območju bi lahko zajelo 250 milijonov kubičnih metrov vode. Po ocenah lokalnih oblasti bi lahko trajalo od dva do tri dni, da bi se polderji napolnili.

Grožnje z napadi na jezove

V nemški zvezni deželi Saška-Anhalt pa skrbi povzročajo tudi grožnje z napadi na jezove, ki bi še poslabšali stanje na poplavljenih območjih, zato jezove sedaj strogo nadzorujejo.

Nemški predsednik Joachim Gauck je danes obiskal poplavna območja ob Labi in reki Saale. »Težko si je predstavljati, s čim vse se morajo tam spopadati,« je dejal predsednik. Pri maši v kraju Halle se je skupaj z več sto zbranimi spomnil žrtev poplav, ki so izgubile življenje in premoženje.

V Nemčiji je v poplavah umrlo sedem ljudi, več jih še pogrešajo. Po vsej državi se proti vodni ujmi bori približno 70.000 gasilcev in 11.000 vojakov.

Rekordna gladina v Budimpešti

Medtem pa je na Madžarskem Donava v Budimpešti danes dosegla rekordno raven 8,90 metra in naj ne bi več naraščala, poleg tega pa nasipi vzdolž reke po državi za zdaj uspešno zadržujejo vodo.

»Nivo gladine Donave se je ustavil pri 8,90 metra in v prihodnje ne pričakujemo naraščanja,« je dejal župan Budimpešte Istvan Tarlos. Vrhunec poplavnega vala naj bi trajal okoli šest ur, vode pa naj bi se nato zniževale od sedem do osem dni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Z več ulic prečrpavali vodo

Za najbolj ogrožene veljata otok Margaret v središču in stanovanjski predel Romai na severu mesta, ki pa bosta po besedah župana Istvana Tarlosa varna, če raven vode ne preseže 9,3 metra.

V mestu so ulice ob reki poplavljene že od srede, zaprta je ena postaja podzemne železnice. Obilno deževje je v soboto oviralo prizadevanja za okrepitev nasipov, z več ulic pa so morali vodo prečrpavati v reko.

Orban: Pred nami dva pomembna dneva

»Vrhunec se približuje središču države, pred seboj imamo dva zelo pomembna dneva,« je danes dejal premier Viktor Orban, ki je noč preživel v mestu Esztergom, 60 kilometrov severno od Budimpešte. Voda tam naj ne bi narasla že nekaj ur in mesto je po njegovih besedah varno.

Prizadevanja ekip za zaščito se bodo sedaj osredotočila na mesta in vasi med Esztergomom in Budimpešto, je napovedal. Oblasti so s čolnom že morale dostaviti hrano in zaloge vode v tri vasi, ki so zaradi poplavljenih cest odrezane od sveta.

Madžarska zaenkrat brez žrtev

Reševalci in prostovoljci so tako celo soboto in tudi ponoči krepili zaščito pred poplavami na vzhodu države, medtem ko z zahoda poročajo o upadanju voda.

Zaenkrat se je sicer Madžarski uspelo ubraniti najhujšega. Iz države zaenkrat niso poročali še o nobeni žrtvi in resnih poškodbah v poplavah, ki so pred tem prizadele Avstrijo, Nemčijo, Češko in Slovaško. Tam je umrlo 14 ljudi, poplavne vode pa so povzročile za več milijard evrov škode.

Na Hrvaškem na pomoč priskočili tudi vojaki

Na poplave pa se zadnjih nekaj dni mrzlično pripravljajo tudi na Hrvaškem, ki ji grozi velik vodni val Donave. Vodostaj reke je v zadnjih 24 urah narasel za 34 centimetrov, ko bo presegel 7,5 metra (v kraju Batina so danes namerili 6,5 metra), bodo razglasili izredne razmere.

Po ocenah hrvaških strokovnjakov bo prihajajoči vodni val drugi največji v zgodovini države, čeprav vsi upajo, da se bo višina reke na poti do Hrvaške že malo znižala. V naši južni sosedi so se v preteklosti že borili s hudimi poplavami, a so tokrat na Donavo bolje pripravljeni, saj so v letih izboljšali vodne nasipe, zadnje dni pa mesta skušali zavarovati tudi z vrečami peska. Vendarle pa bodo nasipi pod veliko preizkušnjo (zdržali naj bi vodostaj do 8 metov), saj naj bi voda ostala izredno visoka kar dva tedna.

Vrh vodnega vala pričakujejo v petek, po trenutnih napovedih pa se bo gladina vode dvignila do 7,8 metra. Župani ogroženih območij so tako na pomoč pri pripravi na poplave pozvali vse delavno sposobne prebivalce. V Vukovarju bodo nasipe zgradili na petih najbolj kritičnih točkah mesta, na pomoč pa je priskočila tudi vojska.