V svetovnih medijih še vedno odmeva novica o ponedeljkovem ropu na bruseljskem letališču, v katerem je osmerica tatov uspela v le nekaj minutah odnesti plen v vrednosti okoli 50 milijonov dolarjev. »Zelo nas je presenetilo, da je kaj takšnega sploh še možno,« je po ropu sporočil predstavnik za stike z javnostmi letališča v Bruslju. »A je to vendarle bolj kot z varnostjo na letališču povezano z banditi in organiziranim kriminalom,« je dodal.

Kot prizori iz gangsterskih filmov

Ni edini, ki je odprtih ust obstal po kateri od tatinskih, do popolnosti izpeljanih akcij. V nedavni zgodovini smo bili priča oboroženim ropom, podobnim prizorom iz gangsterskih filmov, v katerih so kot glavni igralci nastopili tatovi, našemljeni v transvestite ali pa skriti pod umetne brade, vse to le za en cilj – da bi se dokopali do diamantov.

Tukaj je nekaj največjih roparskih podvigov, ki so se jih (uspešno) lotili tatovi:

Februarja leta 2003 je skupini roparjev uspelo ukrasti dragulje v vrednosti okoli 100 milijonov dolarjev (okoli 75 milijonov evrov) iz belgijskega središča za diamante v Antwerpnu. Tatovom je uspelo onesposobiti enega najbolj naprednih varnostnih sistemov, vključujoč kombinacijske ključavnice visoke tehnologije, gibalne in toplotne senzorje, kakor tudi 45-centimetrska železna vrata. Gangsterji so bili tako organizirani, da so v varnostnih kamerah celo zamenjali kasete, da bi se izognili prepoznavi, a so po drugi strani naredili veliko neumnost: na kraju zločina so pozabili napol pojeden sendvič, s pomočjo katerega so jim preiskovalci z analizo DNK uspeli priti na sled. Po večmesečni preiskavi, razširjeni po več državah, so storilce prijeli, ukradenega blaga pa niso nikoli našli. Rop je postal navdih za knjižno uspešnico Brez napak: znotraj največjega ropa diamantov v zgodovini.

Marca leta 2008 so štirje oboroženi roparji, od katerih sta bila dva oblečena v ženski, vstopili v zlatarno v Parizu. Potem so z orožjem zaposlene in stranke potisnili v kot in pograbili razstavljene dragulje iz vitrin. V ropu, ki se je v zgodovino zapisal kot »transvestitski«, so ukradli za okoli 80 milijonov evrov žlahtnih kamnov, bil pa je eden največjih roparskih podvigov.

Na silvestrski večer leta 2008 sta oborožena moška stopila v eno od trgovin v newyorškem predelu trgovin z diamanti. Oblečena sta bila v oblačila ortodoksnih Židov, obraza pa sta jim krasili bradi. Iz trezorja sta ukradla za nekaj manj kot tri milijone evrov draguljev. Kasneje se je izkazalo, da je pri ropu sodeloval tudi solastnik trgovine, ki je imel milijonski dolg, šest mesecev pa že ni plačeval najemnine. Nekaj tednov pred ropom je trgovino še enkrat zavaroval.

Leta 2009 sta dva moška, odeta v lepi poslovni obleki, vstopila v draguljarno v središču Londona. Sredi dneva, ko so bili pločniki pred njo polni Londončanov in turistov, sta zaposlenim zagrozila s pištolama, draguljarno pa zapustila s 43 predmeti v vrednosti nekaj manj kot 50 milijonov evrov.

Leta 1994 so trije moški, oboroženi s strojnicami, vstopili v prestižen hotel v Cannesu in iz hotelske draguljarne odnesli za okoli 32 milijonov evrov žlahtnih kamnov. Kasneje se je izkazalo, da so imeli v orožju slepe naboje.