Dve leti po medijskem razkritju spornega pretoka denarja med graditeljem Stožic Grepom, družbo Baza Dante in podjetjem KLM Naložbe v večinski lasti župana Zorana Jankovića so policisti Nacionalnega preiskovalnega urada podali več ovadb zaradi utemeljenega suma pranja denarja. Med ovadenimi naj bi bili po neuradnih, a zanesljivih informacijah poleg ljubljanskega župana še družba Grep ter njena nekdanja direktorja Uroš Ogrin in Zlatko Sraka, družba Baza Dante in njen direktor Boštjan Stamejčič ter KLM Naložbe in direktor Damijan Janković.

Sumljivi pretok denarja zanimal že KPK

Spomnimo, Grep je družbi Baza Dante avgusta 2011 nakazal 500.000 evrov. Baza Dante pa je nato 400.000 evrov nakazala KLM Naložbam, ki jih vodi županov sin. Policisti so pri preiskovanju ugotovili, da je 100.000 evrov nato prejel eden od osumljenih, neuradno gre za ljubljanskega župana. Ta nove ovadbe včeraj ni komentiral.

Zgoraj navedene sumljive transakcije je v svojem poročilu o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank izpostavila tudi komisija za preprečevanje korupcije, ki pa je pri nadzoru Jankovićevega premoženja našla še en podoben primer spornega prenosa denarja po isti verigi. Ta se je odvijal aprila 2011, ko je Grep Bazi Dante nakazal 500.000 evrov, ta pa je KLM Naložbam posredovala 100.000 evrov, od katerih je 40.000 evrov pristalo na Jankovićevem računu. Po ugotovitvah protikorupcijske komisije so bila vsa omenjena nakazila opravljena 15. aprila 2011. Janković je komisiji takrat pojasnil, da v teh transakcijah ne vidi nič spornega in da je denar od KLM Naložb dobil kot poplačilo dolga.

Po treh mesecih ovadba zaradi nakupa prostora

500.000 evrov, ki jih je Grep avgusta 2011 nakazal Bazi Dante, pa je po ugotovitvah policistov izviralo iz kupnine občinskega podjetja Energetika Ljubljana za prostor za centralno hladilno strojnico v Stožicah. Ta posel so policisti pod drobnogled vzeli že decembra lani, ko so hišne preiskave med drugim opravili pri sedaj že nekdanjemu direktorju Energetike Ljubljana Hrvoju Draškoviću. Po neuradnih informacijah je Nacionalni preiskovalni urad včeraj ovadil tudi njega, ker naj bi z nepotrebnim nakupom prostorov v Stožicah zlorabil položaj in Grepu omogočil protipravno premoženjsko korist v višini približno tri milijone evrov.

»Pri tem je ravnal v nasprotju z interesi podjetja, ki ga je vodil, in v nasprotju s skrbnostjo dobrega gospodarja,« so prepričani policisti, ki so ugotovili, da naj bi Drašković pogodbo z Grepom sklenil, čeprav je vedel, da nakup prostora sploh ni potreben. Policisti utemeljeno sumijo, da Energetiki spornega prostora ne bi bilo treba kupiti, ker je obstajal predhodni dogovor med občino in Grepom, da bo javno podjetje ta prostor dobilo v brezplačno uporabo. Drašković je dejal, da je o ovadbi izvedel iz medijev. Pokomentiral je zgolj, da vsebino in proces preiskave Nacionalnega preiskovalnega urada lahko komentira le urad sam.

Neuradno že tretja ovadba zoper župana

Ob tem pa je ključno, da naj bi kriminalisti zaradi Draškovićevega nakupa prostora v Stožicah ovadili tudi Jankovića, čeprav ta uradno pri poslu ni sodeloval. Policisti so namreč sporočili, da osebo z občine sumijo, da je direktorja javnega podjetja napeljevala k neupravičenemu nakupu v Stožicah.

Mimogrede, policisti naj bi Jankovića po neuradnih podatkih v zadnjih mesecih ovadili tudi zaradi domnevno nezakonite prodaje parkirišča ob Vojkovi družbi Tritonis in zaradi sklenitve najemne pogodbe med občino, javnim podjetjem Ljubljanska parkirišča in tržnice in javnim zavodom Šport Ljubljana z Grepom. Policisti sumijo, da so vpleteni omenjeno najemno pogodbo v višini 1,8 milijona evrov sklenili le zato, da je Grep lahko začel črpati prvi obrok 115-milijonskega bančnega posojila za Stožice. Poleg Jankovića, Ogrina in Srake naj bi policisti zaradi domnevno škodljive pogodbe ovadili še nekdanjega direktorja javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Sama Lozeja in nekdanjega direktorja Športa Ljubljana in sedanjega obrambnega ministra Romana Jakiča.

Jankoviću pa grozi še ena ovadba, saj ga Nacionalni preiskovalni urad neuradno preiskuje tudi zaradi domnevnega sprejemanja podkupnin. Policisti namreč sumijo, da je Janković v prvih letih svojega županovanja od različnih podjetij zahteval donacije za občino, v zameno pa naj bi jim omogočil različne koristi.