Nekdanjo glavno direktorico Vegrada, razvpito Hildo Tovšak, ki ima na vesti cel kup kaznivih dejanj, iščejo s tiralico in mednarodno tiralico. Potem ko so jo v petek izpustili iz pripora, je senat mariborskega okrožnega sodišča na predlog tožilstva v soboto zoper njo znova odredil pripor zaradi ponovitvene nevarnosti, vendar je bilo že prepozno. Nekdanja gradbena baronica je dan, ki ga je preživela na prostosti, hitro izkoristila in izginila v neznano. Z okrožnega sodišča v Mariboru so sporočili, da so na predlog specializiranega državnega tožilstva zoper Tovšakovo včeraj odredili pripor tudi zaradi begosumnosti, poleg obeh tiralic pa so izdali tudi evropski nalog za prijetje in predajo.

V priporu zaradi domnevnega trgovanja z delovno silo

Pripor so v soboto zaradi begosumnosti in ponovitvene nevarnosti znova odredili tudi za Aleša Pangerca iz podjetja Go Extra, ki pa je bil v nedeljo zvečer, ko so prišli ponj policisti, doma. »Njegova žena me je poklicala in mi povedala, da so ga odpeljali v pripor v Maribor. O podrobnostih ne morem govoriti, ker še sam dobro ne vem, kaj se gredo. Vse skupaj je res čudno. Ravno zdaj pišem pritožbo, ki jo moram oddati v roku 24 ur,« nam je včeraj popoldan povedal Pangerčev zagovornik, odvetnik Blaž Štumpfl.

Spomnimo, da so Tovšakovo priprli samo zaradi suma, da se je zapletla v trgovanje z delovno silo za gradnjo TEŠ 6. Z domnevnimi podkupninami naj bi prek svojega zasebnega podjetja Slavc, d. o. o., poskušala »izriniti« poljsko podjetje, ki je zagotavljajo varilce. V Slovenijo naj bi nameravala pripeljati delavce iz Srbije, ki so cenejša delovna sila od Poljakov, razliko med dejanskimi in prikazanimi stroški posredovanja in zagotavljanja delovne sile pa naj bi vpleteni obdržali zase. Služili naj bi tudi na račun nastanitve in prevozov delavcev.

Kot je znano, sta se zaradi domnevne vpletenosti v trgovanje z delovno silo v preiskavi takrat znašla tudi Pangerc in direktor poljskega podjetja Remak Marek Anderzej Konfisz, kateremu pa v petek pripora niso odpravili.

Tožilstvo zamudilo rok

In kako je sploh prišlo to takšne blamaže, ki bo v javnosti, še zlasti pa med vsemi tistimi, ki naj bi jih Tovšakova v preteklosti kakor koli oškodovala, zagotovo vzbudilo jezo in veliko ogorčenje?

Pripor zoper Tovšakovo je preiskovalni sodnik odredil zaradi očitkov treh kaznivih dejanj nedovoljenega dajanja daril. Za to kaznivo dejanje je zagrožena zaporna kazen od šest mesecev do pet let. Kot je povedal zagovornik Tovšakove, odvetnik Boris Kanduti, je med postopkom, ko je tekla preiskava, tožilstvo očitke Tovšakovi prekvalificiralo v blažjo obliko istega kaznivega dejanja, za katero pa je predpisana le zaporna kazen do treh let. V takšnem primeru pa se sme pripor odrediti le izjemoma in sme trajati največ 15 dni. Pripor se lahko podaljša pod pogojem, da pristojno državno tožilstvo v tem času vloži na sodišču obtožni akt in v njem predlaga podaljšanje pripora. Če obtožnega akta tožilstvo ne vloži, ni več zakonske podlage za podaljšanje pripora, priprto osebo pa je treba izpustiti. To se je zgodilo tudi v primeru Tovšakove in Pangerca. Ker tožilstvo obtožnega predloga ni vložilo, ni bilo več zakonskih pogojev za pripor, senat okrožnega sodišča v Mariboru pa je pripor obema odpravil.

»Sodišče je torej ravnalo pravno pravilno in korektno, vprašanje pa je, zakaj se je tožilstvo odločilo tako, kot se je. Morda je ugotovilo, da oškodovanja družbe ne bo moglo dokazati oziroma da je kdo delal v škodo družbe Remak. Zaslišanja so bila izvedena, priče so določene stvari povedale, tako da je bila ta ovadba zelo prenapihnjena,« je včeraj dopoldan, še preden se je izvedelo, da je Tovšakova pobegnila, razlagal Kanduti in poudarjal, da ni bilo nobene procesne napake in da je bila Tovšakova v petek izpuščena iz pripora zaradi določb zakona o kazenskem postopku. Kanduti je sicer kasneje zatrdil, da ne ve, kje je njegova stranka, razkril pa je, da je bila minuli konec tedna zagotovo doma.

Podobno kot Kanduti so razloge za odpravo pripora zoper Tovšakovo in Pangerca pojasnili tudi na okrožnem sodišču v Mariboru. »S spremembo kvalifikacije je kaznivo dejanje prešlo v pristojnost okrajnega sodišča, istočasno pa je tudi vplivalo na vprašanje, pod katerimi zakonskimi določbami se presojajo pogoji za pripor. Pripor v skrajšanem postopku, za katerega je sicer pristojno okrajno sodišče, sme po določilu 2. odstavka 432. člena zakona o kazenskem postopku (ZKP) pred vložitvijo obtožnega predloga trajati le toliko, kolikor je potrebno, da se opravijo preiskovalna dejanja, vendar ne več kot 15 dni. Za morebitno nadaljevanje pripora bi moralo tožilstvo vložiti obtožni predlog ali pa vsaj obtožnico zoper Aleša Pangerca, Hildo Tovšak in soosumljence, saj je pripor pred tem trajal že več kot 15 dni,« so razložili na okrožnem sodišču v Mariboru.

Tovšakovo so morali izpustiti

V petek je zagovornik Aleša Pangerca odvetnik Blaž Štumpfl vložil pritožbo zoper sklep, s katerim je preiskovalna sodnica zavrnila predlog za odpravo pripora. Državni tožilec se namreč ni strinjal, da bi Pangerca izpustili na prostost. Kot je znano, so ga 2. marca priprli iz pripornih razlogov begosumnosti, uničenja dokazov in ponovitvene nevarnosti. Toda zagovornik je vztrajal in sodišče opozarjal, da pripor ni več zakonit, ker je tožilstvo 19. aprila spremenilo zahtevo za preiskavo in da mu po novem očita kaznivo dejanje, za katero ni pristojno okrožno, temveč okrajno sodišče. To je bil tudi vzrok, da je senat v petek zoper Pangerca in nato še zoper Tovšakovo po uradni dolžnosti odpravil pripor.

»387. člen ZKP namreč določa, da mora sodišče, če ob reševanju pritožbe kogar koli ugotovi, da so razlogi, zaradi katerih je odločilo v korist obdolženca, ki je vložil pritožbo, odločiti tudi v korist kateremu od soobdolžencev, ki se ni pritožil,« so še pojasnili na mariborskem sodišču. Po domače povedano – če so iz pripora izpustili Pangerca, so morali tudi Tovšakovo. Na tožilstvu je takrat najverjetneje zavladala panika, zato so še istega dne v popoldanskih urah na sodišče vložili obtožnico zoper Tovšakovo, Pangerca in soobdolžence in v njej predlagali podaljšanje pripora. Senat je predlogu ugodil in naslednji dan, torej v soboto, zoper oba osumljenca ponovno odredil pripor.

Na specializiranem državnem tožilstvu RS so povedali, da gre za kompleksno zadevo in povezano delovanje med Tovšakovo in preostalimi udeleženci kaznivih dejanj, ter da so zato morali vložiti enotno obtožbo zoper vse obdolžene skupaj. Zakaj so jo vložili šele v popoldanskih urah, niso komentirali.