Poleg tega za Bavčarja predlaga tudi vračilo 21,7 milijonov evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi v dveh letih. Ta denar bi potencialno lahko prišel tudi od prodaje Bavčarjevih cerkniških zemljišč na dražbi.

Denarno kazen v višini 35 tisoč evrov tožilec predlaga tudi za Kristjana in Nastjo Sušinskega, poleg tega pa za prvega predlaga še pet, za drugega pa 4 leta in šest mesecev zaporne kazni.

Od Kristjana Sušinskega zahteva tožilec tudi vračilo 3,5 milijona evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi v dveh letih, od Sportine 280 tisoč evrov, od Bojana Korsike 400 tisoč evrov, od Bojana Finka 270 tisoč evrov, od FB Investicij pa tožilec zahteva vračilo 6,5 milijona evrov.

Kozina: Krivda je bila dokazana

V zadnjih štirih mesecih je bila v glavni obravnavi po mnenju tožilca dokazana krivda obtoženih. Kozina je v sklepnem govoru poudaril, da so se očitana kazniva dejanja zlorabe položaja in pranja denarja odvila po skrbno načrtovanem scenariju na lokacijah v Ljubljani in Laškem.

"Tekom sojenja je bilo nesporno ugotovljeno, da so bile z izključnim namenom prikritja povezave med Pivovarno Laško in Kristjanom Sušinskim ter Bavčarjem uporabljene kar tri družbe - Plinfin, Microtrust in Sportina," je dejal Kozina. Z nezakonito prodajo so, kot je poudaril, Pivovarno Laško oškodovali za 25,4 milijona evrov.

»Če je na eni strani nastala premoženjska korist, je na drugi nastala škoda. In ta škoda je nastala Pivovarni Laško,« pa je danes na sodišču povedal odvetnik Pivovarne Laško Valter Bogataj.

Zagovorniki predlagajo oprostilne sodbe

Zagovorniki četverice obtoženih v zadevi Istrabenz so v danes začetih sklepnih besedah zanje predlagali oprostilne sodbe. Prepričani so, da jim očitana kazniva dejanja niso bila dokazana, dokazi pa naj bi bili po njihovem mnenju pridobljeni na nezakonit način. Poudarili so tudi, da gre za "boj proti tajkunom", v katerem naj bi bilo dovoljeno vse.

Odvetnik Blaž Kovačič Mlinar, ki zagovarja nekdanjega predsednika uprave Pivovarne Laško Boška Šrota, je v sklepnem govoru ocenil, da je danes obravnavana zadeva gotovo ena najbolj obsežnih kazenskih zadev v Sloveniji. Po njegovem mnenju predstavlja nekakšen "boj proti tajkunom".

Opozoril je, da so bili ključni dokazi nedvomno pridobljeni nezakonito in s kršitvijo temeljnih človekovih pravic. Listine o prodaji delnic Istrabenza, ki jih je v ovadbi poslal ljubljanski župan Zoran Janković, so bile namreč, kot je ocenil odvetnik, gotovo pridobljene nezakonito.

Po mnenju obrambe Šrotu ni mogoče očitati protipravnega dejanja, s katerim naj bi oškodoval Pivovarno Laško. Obtožba je, kot je ocenil Kovačič Mlinar, po njeni zadnji spremembi namreč nejasna. "Temeljni namen Boška Šrota je bil, da pivovarni pridobi korist. Vse ostalo ga ni zanimalo," je poudaril. Ponovil je, da je Pivovarna Laško iz domnevno spornega posla prodaje delnic dobila korist in ni bil oškodovana.

Bošnjak: Tožilec ni navedel, kakšno naj bi bilo vestno ravnanje

Odvetnik Marko Bošnjak, ki zagovarja nekdanjega predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja, pa je poudaril, da je temeljno vprašanje, ali je Šrot s prodajo delnic zlorabil položaj. "Tožilec v obtožnici ni navedel, kakšno naj bi bilo skrbno in vestno ravnanje," je dejal. Zaradi tega bi sodni senat po njegovem mnenju za obtožene moral izreči oprostilno sodbo. Bavčar je sicer po prebranem sklepnem govoru tožilca Jožeta Kozine izrazil pričakovanje, da bo sodišče zanj izreklo oprostilno sodbo.

Bošnjak je tudi poudaril, da so se zoper Bavčarja in Šrota izvajali prikriti preiskovalni ukrepi, ki pa niso prinesli nikakršnih rezultatov. "Tožilec tudi nikoli ni pojasnil, kako naj bi Bavčar in Kristjan Sušinski Šrota napeljevala h kaznivemu dejanju. Na neugotovljen način, torej," je poudaril.

V nadaljevanju današnjega naroka bodo sledile sklepne besede zagovornikov bratov Sušinki, pričakovati pa je, da bodo obtoženi do besede prišli v sredo. Izrek kazni je napovedan za petek.

Šrot, Bavčar in Sušinska glavni obtoženci

Kaznivih dejanj, povezanih s preprodajo delnic Istrabenza, sta poleg Šrota in Bavčarja obtožena še nekdanji predsednik uprave Maksime Holdinga Nastja Sušinski in nekdanji Istrabenzov svetovalec Kristjan Sušinski. Tožilstvo obtoženim očita kazniva dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter pranja denarja. Sodba naj bi bila izrečena v petek.

Do kaznivih dejanj naj bi prišlo leta 2007 ob preprodaji 7,3-odstotnega deleža Istrabenza, ki ga je Pivovarna Laško prodala najprej hčerinski družbi Plinfin (za 23 milijonov evrov), nato je pivovarna prodala Plinfin za vsega 7500 evrov Sportini, ta pa 1. oktobra 2007 za 24,9 milijona Microtrustu v lasti Nastje Sušinskega.

Istega dne je Microtrust prodal Istrabenzov paket Pom-Investu za 49,2 milijona in s tem zaslužil 24,3 milijona evrov, del dobička pa naj bi namenili tudi za provizijo Sportini. Pivovarna pa je bila po mnenju tožilstva z omenjenim poslom oškodovana za 25,4 milijona evrov, kolikor od obtoženih s premoženjsko pravnim zahtevkom terja tudi uprava Pivovarne Laško.

Obtožnica vložena avgusta lani

Obtožnica zaradi domnevno spornega lastninjenja Pivovarne Laško, v katerem so bile pivovarna in njene hčerinske družbe domnevno oškodovane za 109 milijonov evrov, in trgovanja z delnicami Istrabenza je bila vložena avgusta lani.

Sodišče je nato na predlog tožilstva obstoječo obtožnico zoper sedmerico razdelilo na dva dela. Tako bodo obtoženim najprej sodili zaradi domnevno spornega trgovanja z delnicami Istrabenza, pozneje pa še zaradi menedžerskega prevzema Pivovarne Laško.