V obraz mu je nameril pištolo

Neprijetnih srečanj z Ačkom je bilo zatem še veliko, leta 2012 so Lenaršičevi zaradi njegovih groženj poklicali policijo. Najhujši incident pa se je zgodil 5. septembra lani. Obtoženi se je pripeljal s štirikolesnikom k Lenaršiču, ki je tedaj z macolo zabijal trimetrske kole v zemljo. Odložil je težko kladivo, pograbil pivo in šel vprašat Ačka, kaj hoče od njega.

Ta mu je začel takoj groziti. »Govoril je vzvišeno, kot šerif, bil je posmehljiv in nesramen,« se spominja oškodovanec. Čez čas se je Ačko vrnil k vozilu in iz prtljažnika vzel pištolo. »Z njo mi je nameril naravnost v oko,« je na včerajšnji glavni obravnavi razlagal mariborski okrožni sodnici Barbari Nerat. Ko je pogledal v cev orožja tik pred svojim obrazom, je nagonsko zagrabil Ačkovo roko, ki je uspela enkrat sprožiti petelina, preden sta oba padla po tleh. Lenaršič mu je izbil orožje iz roke in ga obvladal tako, da je sedel nanj. V tem položaju sta nato ostala kar 42 minut. Toliko je namreč trajalo, da je na kraj dogodka prišla policija.

Pred napadom Lenaršič ni opazil, da bi bil Ačko pod vplivom alkohola, saj je hodil in govoril normalno. Ko pa je napadalec ležal pod njim, je zavohal, da mu smrdi iz ust. »Vseskozi se je upiral, grozil in se hotel pogovarjati, na kar pa nisem pristal, ker je bila v igri pištola. Udaril ga nisem niti enkrat, saj je starejša oseba. Samo enkrat sem stisnil pest, ko mi je zagrozil, da mi bo ubil hčerko. 'Še enkrat to reci, pa bova zdaj zaključila,' sem mu rekel,« se je spominjal.

Medtem ko je Lenaršič sedel na Ačku in čakal na policijo, so mu reševalci oskrbeli krvavečo rano na zatilju. Sprva je obstajala domneva, da ga je napadalec ustrelil v glavo, a se je izkazalo, da je bila poškodba zgolj površinska. Ačko je v incidentu utrpel hudo poškodbo noge, zaradi katere še zdaj hodi zgolj s pomočjo bergel.

Kljub hudi opitosti ni bil neprišteven

Reševalci so bili v Visolah pet minut po klicu na pomoč. »Ker policije še ni bilo, smo v strahu stopili iz vozila,« se je spominjala zdravstvena tehnica Jasmina L.. »Osumljenec je žalil in grozil oškodovancu. 'Saj se bom vrnil, pobil tebe in preostale,' mu je govoril. Oškodovanec pa je bil ves poten in je rekel Ačku, naj neha.«

Lenaršič v tem sodnem postopku terja od obtoženega 15.772 evrov odškodnine. »Nočem ga več videti v Visolah, naj odsedi svojo kazen in se pozdravi alkoholizma. Želim mu vse dobro,« je včeraj povedal.

Pred obtožbo zaradi poskusa uboja se Ačko brani z molkom. Njegov zagovornik Viktor Osim skuša dokazati, da je bil njegov klient zaradi hude alkoholiziranosti neprišteven. Sodni izvedenec Mladen Vrabić se s to oceno ne strinja. Po njegovem mnenju je bil Ačko v kritičnem času bistveno zmanjšano prišteven, pa čeprav je imel v krvi skoraj 3,5 promila alkohola. »Pri takšnih koncentracijah so ranjencem v partizanih amputirali noge,« je psihiater slikovito opisal takšno opitost.

Ker pa je Ačko alkoholik, je bil vajen uživanja tolikšnih količin alkoholnih pijač. Zato je bila njegova zavest ohranjena, sposoben se je bil pripeljati na kraj dogodka, se pogovarjati z Lenaršičem, tudi ob prihodu na kirurgijo je znal opisati, kaj se je dogodilo. »Vse to so prepričljivi znaki, da je imel ohranjene odnose z zunanjim svetom,« je razložil Vrabić.

Osima je zanimalo, ali je obtoženega vprašal, koliko zdravil, ki vplivajo na zavest, je zaužil tistega dne. »Pogovor z osebo, ki se brani z molkom, je specifičen pogovor,« je psihiater odvrnil sarkastično.

Sojenje se nadaljuje prihodnji teden.