Potem ko je pred leti pri nas odjeknila afera z organiziranjem nelegalnih športnih stavnic, zaradi katerih je tožilstvo preganjalo celo nekdanjega nogometnega reprezentanta Gorana Šukala (na sodišču je bil kasneje opran obtožb), so včeraj preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) na območju Maribora in Kopra opravljali hišne preiskave zaradi podkupovanja in nameščanja rezultatov nogometnih tekem. Osumljenih je pet ljudi, štiri od njih so pridržali. Po naših neuradnih podatkih naj bi imel ključno vlogo pri nečednih poslih mariborski podjetnik Željko Stokanić, ki je javnosti še najbolj znan kot eden največjih davčnih dolžnikov v državi.

Ker so se preiskovalci NPU osredotočili na območje Kopra in Maribora, je bilo nekako pričakovati, da se je pod njihovim drobnogledom znašel tudi kateri od igralcev v obeh nogometnih klubih, ki krojita vrh slovenske prvoligaške scene. A so tako v koprskem kot mariborskem klubu včeraj zatrdili, da pri njihovih igralcih ni bilo hišnih preiskav. A po neuradnih podatkih naj bi bil med preiskovanimi tudi Aleksandar Rajčević, branilec mariborskega kluba, ni pa potrjeno, ali je občasni reprezentant tudi osumljenec. Med osumljenimi naj bi bila tudi Matej Ozim, Janez Vrenko, medtem ko naj bi pri Anisu Duliću in Erdžanu Bečiriji kriminalisti izvedli hišno preiskavo.

Davkariji dolguje vsaj milijon evrov

Po uradnih podatkih naj bi četverica osumljencev in nekaj še neznanih oseb od decembra 2010 do aprila letos organizirali vnaprej dogovorjene rezultate tekem, tako da so sodnikom na nekaterih mednarodnih nogometnih tekmah in igralcem slovenskih, madžarskih, poljskih, bolgarskih in salvadorskih klubov ter celo nekaterim članom državnih reprezentanc ponujali nagrade v višini od 12.000 do kar 150.000 evrov. V nekaterih primerih jim je z nespodobnimi ponudbami uspelo, tako da so sodniki in igralci s svojim vplivom na igro omogočili želeni izid, s čimer so se organizatorji teh nečednih poslov dokopali do enormnih dobitkov, saj so na stavnicah po vsem svetu veselo polagali zneske na vnaprej dogovorjene rezultate tekem. V dveh primerih je bil v nič kaj športno početje vpleten tudi slovenski nogometaš, ki je prejel podkupnino, da je organizatorjem na igrišču omogočil doseči želeni izid.

V preiskavi, ki so jo sprožili junija lani, se je znašlo pet ljudi, starih od 27 do 34 let, doma z območja Maribora in Kopra, medtem ko eden trenutno živi v tujini. Po naših podatkih je, kot rečeno, glavni organizator celotne zgodbe Željko Stokanić, ki Dursu po dostopnih podatkih dolguje vsaj milijon evrov. Ta dolg bi lahko izviral iz njegovih spornih poslov v preteklosti. Stokanić je namreč več let deloval prek podjetja Stotej, ki je še v letu 2009 ustvarilo 200.000 evrov prihodkov. V začetka leta 2010 pa so na Dursu nad njim uvedli inšpekcijski postopek in ugotovili, da gre za »klasičen primer poslovanja missing traderja«. Stoteju so zaradi tega odredili plačilo kar pol milijona evrov neporavnanih davčnih obveznosti in ga na koncu poslali v stečaj.

Kljub vsemu je Stokanić še pravočasno prodal podjetje Tomažu Navalinskemu, ki je večji del leta 2010 preživel v zaporu, tudi sicer pa je izjavil, da podjetja Stotej sploh ne pozna in da so mu v preteklosti ukradli osebni dokument. Stokanić je kot direktor obvladoval še najmanj tri druga podjetja, ki so uradno brez prihodkov in že leto dni brez delujočih transakcijskih računov. Omenimo še, da je bila tudi zvezdnica Ines Juranovič, ki je poznana kot Stokanovićeva spremljevalka, v preteklosti uradna lastnica podjetja, ki so mu na Dursu odvzeli davčno številko zaradi utemeljenega suma davčne utaje.

Nameščanja tudi v najboljših ligah

Nameščanje izidov tekem, ki je izjemno donosen posel, velja za rakavo rano sodobnega nogometa. Za pojav niso imune niti najbolje organizirane lige, zato je seznam kaznovanih zelo dolg. Nemčijo je tako leta 2005 pretresel škandal z nameščanjem izidov v nemškem pokalu ter na tekmah druge in tretje lige. Na nelegalnih stavnicah sta bila na izid 13 tekem vplačana dva milijona evrov. Za vsem je stal sodnik Robert Hoyzer. V Italiji je afera Calciopli segla v sam nogometni vrh, saj so takrat celo veliki Juventus pahnili v drugo ligo, ko so dokazali, da je do naslova prvaka v letih 2005 in 2006 prišel z vplivanjem na izbor sodnikov. S točkovnimi odbitki so bili kaznovani tudi Milan, Lazio, Fiorentina in Reggina. Zanimivo pa je, da je Italija prav v tem času, leta 2006, postala svetovna prvakinja.

Tudi na Hrvaškem so se soočili z nekaj aferami. Najbolj znana je  Offside, ki sega v leto 2010, ko so se nogometaši z nelegalnimi stavnicami dogovorili za izide osmih tekem. Najbolj odmevna zgodba v Sloveniji pa sega v leto 2011, ko je izbruhnila v uvodu omenjena afera z nelegalnimi stavnicami. Gorana Šukala je mariborsko sodišče oprostilo obtožb o sodelovanju pri nezakonitih športnih stavah, medtem ko so bili Kosta Turner, Vasja Turner in Ivan Vinko obsojeni na zaporne kazni. Že leta 2009 je izbruhnila afera s prirejanjem izidov na sedmih tekmah prve lige, v katere sta bila vpletena ptujska Drava in lendavska Nafta.