"S klasičnimi ukrepi bomo še naprej zbirali obvestila, da bi morda prišli do informacij, kje bi se vse skupaj lahko zgodilo. Za zdaj pa ne vemo niti kje, niti kaj je počilo. Teren smo si ogledali s helikopterjem na mestu, kjer smo lahko po sliki presodili od kod naj bi se vil dim oziroma so nam izpovedali ljudje, a nismo našli ničesar," je dejal Šadl.

Po oceni vodje mariborskih kriminalistov Roberta Munde gre očitno za klasično detonacijo za zdaj neznanega telesa in po vsej verjetnosti brez kraterja, ki ga doslej niso našli, a bi po pričevanjih ljudi glede na pok moral biti zelo globok. Ni izključeno niti, da bi do eksplozije prišlo v zraku, manj verjetne so zgodbe o padcu meteorita.

Eksplozija zaradi meteorita malo verjetna

Nekateri mediji so v ponedeljek poročali o močni eksploziji v okolici ruško-selniškega mostu, ki naj bi stresla tudi tla. Teren so preiskovali tudi ruški gasilci, a niso našli ničesar, kar bi lahko bilo sumljivo.

Zaradi čudnih okoliščin so se pojavile celo domneve o padcu meteorita, ki pa se stroki zdijo malo verjetne. Kot je za Večer povedal Igor Žiberna iz mariborske filozofske fakultete in predsednik astronomskega društva, tudi te možnosti ne gre popolnoma izključiti, a je verjetnost, da bi šlo za padec meteorita, zelo majhna.

Delci, ki letijo skozi atmosfero, namreč po njegovih besedah letijo s hitrostjo 30 kilometrov na sekundo, kar povzroči zelo velik zvočni udar, ob tem pa prihaja še do močnega segrevanja zraka in izgorevanja, kar pomeni, da bi sled opazili že veliko prej. Gre namreč za ionizirajoče sevanje in sled ostane v zraku še kar nekaj časa, je pojasnil Žiberna.