Z novomeške policijske uprave so sporočili, da so na svojem območju decembra lani zasegli 360 prepovedanih pirotehničnih izdelkov. Obravnavali so tudi tri poškodbe, ki so nastale zaradi nepremišljene in neodgovorne uporabe pirotehničnih izdelkov. Tako so morali v bolnišnici zaradi hudih ran enemu poškodovancu celo amputirati dva prsta na roki, drugi je dobil večjo rano in opekline po glavi, tretji pa si je opekel dlan. V treh primerih so obravnavali tudi kazniva dejanja poškodovanja tuje stvari, ko so osumljenci s prižiganjem pirotehničnih izdelkov poškodovali različne predmete in oškodovancem povzročili premoženjsko škodo. Na novomeški policijski upravi zato ponovno opozarjajo na nevarnost uporabe pirotehničnih izdelkov in na dejstvo, da je njihova uporaba za številne ljudi moteča.

Uporaba le od 26. decembra do 2. januarja

Sicer pa pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih potniškega prometa in na površinah javnih shodov in prireditev. Uporaba pirotehničnih izdelkov v nasprotju z omejitvami pomeni tudi prekršek, za katerega je predvidena globa od 400 do 1200 evrov. Ob tem izdelek tudi zasežejo, so še opozorili na policiji.

Po podatkih policije je prodaja pirotehničnih izdelkov iz prve kategorije, katerih glavni učinek je pok – v to kategorijo pa sodijo ognjemetni izdelki, ki predstavljajo zelo majhno nevarnost in povzročajo zanemarljivo raven hrupa, dovoljena le od 19. do 31. decembra, uporaba pa le od 26. decembra do 2. januarja. sta