Tožena revija prek pooblaščenke Jasne Zakonjšek zatrjuje, da je šlo za satirično kritiko Grimsovega političnega delovanja, saj kot eden najvplivnejših članov SDS naklonjenost volilcev pridobiva tudi z izpostavljanjem svoje družine v javnosti. In da njegov status enega najvidnejših in najpomembnejših politikov v državi medijem dovoljuje objavo tudi zelo grobih kritik in mnenj, glede česar obstaja tudi sodna praksa našega ustavnega sodišča in evropskega sodišča za človekove pravice. Odgovorni urednik Grega Repovž je sicer po objavi pojasnil, da je bila fotografija Grimsove družine posneta na Brezjah, kjer vsako leto sedi v prvi vrsti, namenjeni politikom. Po njegovih besedah je bila Mladinina poteza res radikalna, a želeli so pokazati Grimsovo uporabo spornih metod političnega delovanja, ki da so enake Göbbelsovim.

Niti k maši ne gredo več skupaj

Grimsa je z Göbbelsom spomladi 2011 najprej primerjal takratni predstavnik SD za strateško komuniciranje in nove tehnologije Denis Sarkić. Tožnik je včeraj povedal, da ga je to zabolelo, a Mladinina objava, ko je bila tarča napada tudi njegova družina, je bila neprimerljivo hujša. »Njihov namen je bil, da mi povzročijo težave doma in pri vzgoji otrok (starejša je bila takrat stara devet let, dvojčka pa šest, op. p.). In namen je bil dosežen – v naši družini ni nič več, kot je bilo. Otroci so prej z veseljem hodili v šolo, imeli so prijateljčke, po objavi pa se je vse čez noč spremenilo. Kar nenadoma so jih začeli šikanirati, češ, kakšnega očeta imajo. Bili so čisto zmedeni, ko so prihajali domov, so le še jokali. In to še vedno traja. Nikamor nočejo več hoditi z mano, niti k maši ne,« je opisoval tožnik.

Dodal je, da so ga po Mladinini objavi zafrkavali tudi politični konkurenti v parlamentu, enkrat je tudi dobil na svojem avtu listek, na katerem je pisalo, da je prasec. Nekaj časa je imel precej težav z zdravjem, kar je bilo verjetno posledica vsega tega stresa. »Takrat sem tudi shujšal, bil sem kot 'štanga',« je pojasnil.

Večkrat kritičen do sovražnega govora

Zakonjškova je v sodni spis vložila objave, ki so se po tistem pojavile na internetnih straneh SDS. Sodnica je povedala, da se tudi v njih omenjajo Hitler, Göbbels in nacizem oziroma fašizem, in Grimsa vprašala, kakšna je razlika med Mladininim in tem pisanjem. Odgovoril je, da za te zapise pred objavo ni vedel, da ni njihov avtor, niti ne ve, ali res izhajajo s strani SDS oziroma ali jih je vodstvo stranke odobrilo. »Je pa razlika – eno je kritika dejanj, drugo pa, če se vpleta družino,« je poudaril. Na vprašanje, ali se je od teh izjav distanciral ali zanje opravičil, pa je odgovoril, da se ne spomni. »Sem bil pa znotraj stranke večkrat kritičen do sovražnega govora, o tem lahko zaslišite tudi moje kolege,« je dejal.

Ali bo sodišče Grimsu prisodilo odškodnino, bo znano v približno mesecu dni. Enako velja tudi za drugo pravdo, v kateri iz istega razloga Mladino toži Grimsova žena, ki zahteva 80.000 evrov.