Policisti posebej opozarjajo na uporabo možnarjev. Možnarji se uporabljajo na kulturnih in drugih prireditvah. Možnaristi morajo imeti certifikat ali potrdilo o usposobljenosti za streljanje z možnarji.

Pri pokanju z možnarji in acetilenom morajo udeleženci oziroma organizatorji poskrbeti za varnostne ukrepe. Zakon o varstvu javnega reda in miru dovoljuje uporabo karbida in drugih plinskih zmesi za pokanje med določenimi prazniki, kjer je takšno pokanje že tradicija. Upoštevati pa je treba, da mora biti med 22. in 6. uro zagotovljen nočni mir. Globa za nespoštovanje določil znaša od 83,46 do 208,65 evrov.

Streljanje s karbidom ali možnarjem ponavadi spremlja odprt ogenj. Na Policijski upravi Celje so spomnili, da mora biti kurišče obdano z negorljivim materialom ter od gozda oddaljeno vsaj 50 metrov. Razdalja do pomembnih prometnih poti, večjih naselij in objektov, kjer se izdelujejo, predelujejo ali skladiščijo vnetljive ali nevarne snovi pa naj bo vsaj 100 metrov. Kurišče je treba nadzorovati ves čas kurjenja in po potrebi zavarovati. Po končanem kurjenju je treba pogasiti žerjavico ter pokriti kurišče z negorljivim materialom.

Pri kurjenju v naravnem okolju se ne sme uporabljati gorljivih tekočin ali materialov, ki pri gorenju razvijajo močan dim ali strupene pline oziroma so kako drugače škodljivi za okolje. Kurjenje je treba po nasvetih policije prekiniti ob povprečni hitrosti vetra, večji od šest metrov na sekundo ali ob sunkih vetra, močnejših od deset metrov na sekundo.

Glede uporabe pirotehničnih izdelkov pa na policiji izpostavljajo, da so ti v zabavo le posameznikom, mnogim pa je takšno početje neprijetno, jim vzbuja strah, nelagodje in občutek nevarnosti. Nepremišljena in neprevidna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe, denimo opekline, raztrganine rok in poškodbe oči, poleg tega pa moti živali ter onesnažuje okolje.

Nesrečam po navedbah policije botruje predvsem nestrokovno ravnanje ali pomanjkljiv nadzor nad otroki in mladostniki, ki pri pokanju pirotehničnih sredstev dostikrat uporabljajo različne pripomočke, med drugim smodnik, večje kose karbida, kovinske posode z železnimi pokrovi ali celo bencin.

Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih prepoveduje prodajo, posest in uporabo ognjemetnih izdelkov kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je pok. Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le od 26. decembra do 2. januarja. Policisti napovedujejo, da bodo dosledno ukrepali proti vsem, ki bodo kršili določbe o uporabi pirotehničnih izdelkov. Za posameznike je predvidena globa od 400 do 1200 evrov, za pravne osebe pa od 3000 do 50.000 evrov.