Nobene podkupnine ni dobil

Kriminalisti so sodnika začeli preiskovati konec leta 2010, ko je Esad Ćehajić razkril, da mu je Škoberne v zameno za »nagrado« obljubil, da bo uredil, da zanj ne bosta več razpisana priporni nalog in mednarodna tiralica, in da bo zaradi procesnih napak ustavil njegov kazenski postopek. Ćehajić je bil namreč osumljen več kaznivih dejanj, povezanih s prostitucijo. Pri stikih med sodnikom in Ćehajićem naj bi posredovala celjski podjetnik Ramić in nekdanji direktor Komunale Laško Salobir. Tožilstvo trdi, da je Ćehajić najprej Škoberneta podkupil z 9000 evri, potem pa je sodnik zahteval še 40 ali 50 tisočakov. V policijski akciji je nato Ćehajić trojici navidezno izročil 18.000 evrov – Škoberne je dobil 8000 evrov, druga dva pa po 5000.

Škoberne je včeraj najprej okrcal sodnico, češ da bi od nje pričakoval nepristransko sojenje, pa se to ni zgodilo. Razložil je tudi, da je na obravnavah o sebi slišal veliko neumnosti, da je obtožba nerazumljiva in da so navedbe v njej v nasprotju same s sabo. Glede obtožbe je sicer priznal, da se je srečeval s Ćehajićem in mu sestavil osnutek predloga za odpravo pripora ter pisno obljubo, da se bo udeleževal glavnih obravnav. Je pa zatrdil, da v njegov prid nikoli ni kakor koli nezakonito posredoval in da tudi ni dobil nobene podkupnine. Devet tisoč evrov, ki jih navaja tožilka, menda ni nikoli dobil, pri 18 tisočakih pa da je šlo za njegov denar, ki ga je posodil Salobirju in mu ga je vrnil.

V prostem času in na tujem teritoriju

K prvemu srečanju s Ćehajićem ga je nagovoril Salobir. V tem, da se je sestal s človekom, za katerim je razpisana tiralica, ni videl nobene ovire, je povedal. Kot je dejal, se takrat z njim ni srečal kot uradna oseba, ker je to le, ko je v službi, srečanje pa je bilo v njegovem prostem času. Sicer pa sta se srečevala na Hrvaškem (»kot dva povsem navadna državljana«), medtem ko je Ćehajićeva tiralica veljala le za območje Slovenije.

Tudi dejstvo, da je predsedoval zunajrazpravnemu senatu, ki je odločal o odpravi Ćehajićevega pripora, se Škobernetu sploh ne zdi sporno. Pojasnil je, da je k odločitvi prispeval le en glas, senat pa so sestavljali trije sodniki. Poleg tega se je tožilec Darko Kežman z odpravo pripora strinjal. Tožilca je namreč pred tem enkrat slučajno srečal in ga obvestil, da bi se Ćehajić zaradi partneričinih zdravstvenih težav rad vrnil v Slovenijo in da se misli redno udeleževati sojenja. Predal mu je le to informacijo, ob kateri je tožilec »kar zasijal«, glede pripora pa nanj ni nič pritiskal. Ćehajić je predlogu za odpravo pripora priložil tudi zdravniško potrdilo, ki pa se sploh ni nanašalo na njegovo partnerico, ampak na bivšo ženo. Da bi za to vedel, je Škoberne zanikal.