Težave z avtoriteto

Šestindvajsetletni Petrovčič iz Gabrovke je v eni izmed objav na spletu opisal svoje življenje, v katerem naj bi imel že kot otrok zaradi svoje suhljate postave in nedružabnosti težave z vrstniki. Prav tako ni bil nikoli uspešen pri dekletih, v srednji šoli je imel težave z »neumnim profesorjem«, šikaniranega pa se je počutil tudi v vojski, v kateri si je z veliko vztrajnostjo krepil telo. »Moj edini prijatelj, s katerim sem se pogovarjal, je bil računalnik, saj sem se edino pri računalniku počutil sprejetega. Kar koli sem mu naročil, me je ubogal,« se glasi eden njegovih zapisov.

»Imel je težave z avtoriteto in je bil tempirana bomba. Ta njegova reakcija do policista je bila pričakovana,« o Petrovčičevem napadu na litijskega policista razmišlja dr. Areh, ki sicer dodaja, da povsem verodostojna analiza na podlagi nekaj zapisov seveda ni mogoča. Kljub temu pa psiholog Areh meni, da ima Petrovčič zelo verjetno depresivne in anksiozne motnje, hkrati pa je tudi zelo impulziven in razdražljiv.

Seštevek teh lastnosti je nevaren konglomerat. Veliko se je sistematično ukvarjal s kitajskim horoskopom, kar nakazuje željo po stabilnem okolju, česar pa v svojem življenju ni imel. Bil je neuspešen, krivdo pa je iskal predvsem pri drugih. Vojska mu je na neki način ponujala stabilnost, vendar so po drugi strani tam še bolj do izraza prišle njegove težave z avtoriteto. Osovraženo avtoriteto je po mnenju dr. Areha verjetno videl tudi v policistu, ki ga je ustavil v avtomobilu z ukradenimi registrskimi tablicami, s katerim naj bi pred dnevi tudi oropal oziroma poskusil oropati ljubljansko trgovino z orožjem in vojaško opremo.

Po mnenju kriminalističnega psihologa dr. Petra Umka se je močno asocialno nastrojeni Petrovčič po številnih neuspehih v življenju po novem morda celo želel dokazovati skozi kazniva dejanja. Ker je na policijsko patruljo naletel z ukradenimi registrskimi tablicami (istimi, s katerimi naj bi pred dnevi izvedel rop), pri sebi pa je imel tudi pištolo, bi ga policisti zagotovo aretirali in tudi ta zgodba bi se zanj končala neuspešno. Zaradi njegovih psihičnih težav pa sta bila panika in strah pred razkritjem po mnenju psihologa Umka še toliko večja.

V vojski le še kuhar

Da s Petrovčičem že dlje časa ni bilo vse v redu, so potrdili tudi v slovenski vojski. »Po predpisih moramo vojaku, ki je dobil status invalida, pa naj ima poškodovano hrbtenico ali pa psihične težave, omogočiti takšno delo, kot ga predpiše invalidska komisija. Poiskati mu moramo ustrezno delo in tudi ta, strelec, je bil eden izmed takšnih,« je povedal predstavnik vojske Simon Korez ter dodal, da je v vojski trenutno zaposlenih okoli 50 vojakov, ki zaradi najrazličnejših težav z zdravjem ne smejo nositi orožja, so pa še vedno zaposleni. Po tragičnem dogodku so Petrovčiča, ki naj bi policista iz avtomobila ustrelil z neslužbeno pištolo, suspendirali, uvedli disciplinski postopek in mu prepovedali opravljati vojaško službo. Prav tako v vojski menijo, da bi bilo treba spremeniti zakonodajo, po kateri morajo tudi tistim, ki za vojaški poklic niso več sposobni, še vedno ponuditi alternativno zaposlitev znotraj vojske.

Po naših neuradnih informacijah je bil Petrovčič najprej zaposlen kot vojak strelec. Ko je začutil, da ima težave, je sam prosil za premestitev in je nekaj časa delal na mestu prijavničarja. Ko je odšel za skoraj eno leto na bolniško, invalidska komisija pa mu je zaradi psihičnih težav dodelila status delnega invalida, so mu našli delo v kuhinji. Še prej je izgubil tudi dovoljenje za ravnanje z orožjem. Njegove psihične težave naj bi bile do pred kratkim kljub temu (vsaj na zunaj) dokaj obvladljive. »Deloval je povsem običajno, bil je le malo nevrotičen,« nam je povedal vir blizu vojske.

Po operaciji v bolnišnici

Preiskava streljanja in tudi domnevnega ropa fužinske trgovine z orožjem, iz katere mu po nekaterih neuradnih informacijah menda celo ni uspelo odnesti ničesar, še poteka. Uradnih in zanesljivih informacij je javnosti za zdaj na voljo le malo, na ljubljanski policijski upravi pa so nam potrdili, da je 26-letni osumljenec še vedno v bolnišnici. Tam so ga operirali zaradi strelne rane, ki mu jo je med begom zadal Kukovičev kolega iz patrulje. Po streljanju je Petrovčič zbežal domov, kjer so ga policisti aretirali s pomočjo policijskega pogajalca.

Ker Petrovčič ostaja v bolnišnici, se mu ta čas ne šteje v 48-urno policijsko pridržanje, po katerem ga bodo najverjetneje odpeljali pred preiskovalnega sodnika.