Kot je za STA danes pojasnil Leljak, je bil septembra 1968 na osnovi poročil sodelavca Udbe v Nürnbergu Milana Dorića s tajnim imenom Hanzi izdelan načrt za akcijo proti Miletu Rukavini. Pripravljena so bila vsa tehnična sredstva, v Zahodno Nemčijo pa je takrat odšlo 11 operativcev in sodelavcev Udbe. Osrednjo vlogo v akciji je imel po navedbah Leljaka Dorić oz. Hanzi, ki je bil usposobljen za uporabo tehničnih sredstev.

Akcije večkrat niso uspele

Akcija je bila na zahtevo Gorenca v zadnjem trenutku preklicana. Ponovno je bila neuspešno izvedena oktobra 1986, nekaj dni kasneje, 26. oktobra, pa je bila izpeljana še tretjič. Kot je akcijo opisal Leljak, je okoli 14. ure v prostore uredništva časopisa Hrvatska sloboda v Münchnu vdrla Udba. Nemška policija je v prostore vstopila pol ure kasneje in našla tri trupla, in sicer Rukavine, Tolje in Maričića.

Dorić je po besedah Leljaka leto kasneje pripravil tudi načrt za ugrabitev Vukića septembra 1969, pri katerem je tudi sodeloval. Vukić je bil podpredsednik združenja Hrvatov v Nemčiji. Po navedbah Leljaka je bil načrt tak, da Vukića ugrabijo, ko pride na obisk v Dorićevo stanovanje in ga odpeljejo v Slovenijo. Akcija ni uspela, ker Vukić na dogovorjen obisk ni prišel. Oktobra 1969 je Udba spremenila načrt akcije. Tudi to spremembo je predlagal Dorić in pri njej sodeloval, je pojasnil Leljak.

Vukić atentat s strupom preživel

Akcija se je po njegovih navedbah še enkrat ponesrečila. V tretjem poskusu je Udbi uspelo zastrupiti Vukića, ki se je nato več kot tri mesece zdravil v nemški bolnišnici in atentat preživel, je še povedal Leljak in poudaril, »da je vse akcije vodil Silvo Gorenc«.

Leljak je sicer ovadbo v ponedeljek po pošti poslal tudi na ljubljansko okrožno tožilstvo, po elektronski pošti pa še Generalni policijski upravi. Dokumente o tej zadevi bo Leljak predstavil javnosti v sredo v Ljubljani.