Lekarniški farmacevti na to še posebej opozarjajo, saj si želijo, kot je na današnji novinarski konferenci poudarila Nina Pisk iz Slovenskega farmacevtskega društva, da bi se z dobro pripravljenim projektom izognili marsikateri problematiki, še posebej pa vplivali na "pravilno in varno uporabo zdravil pri bolnikih".

V Sloveniji zdravila na obnovljive recepte najpogosteje predpisujejo nekoliko starejšim bolnikom, ki pa s strani zdravnika o tem niso vedno seznanjeni, je pokazala raziskava o izdaji zdravil z obnovljivimi recepti.

Kot je pojasnila Piskova, je bil namen raziskave, ki so jo aprila izvedli v 37 javnih lekarnah, pridobiti podatke o problematiki v zvezi z izdajo zdravil na obnovljive recepte.

V raziskavi je sodelovalo 550 bolnikov (40,7 odstotka moških in 59,3 odstotka žensk), pri čemer so izdali 1429 zdravil, ki so bila predpisana na obnovljivi recept.

Med njimi je 75,1 odstotka anketiranih imelo na obnovljivi recept predpisano eno, dve ali tri zdravila, četrtina pa več kot štiri zdravila. Polovica zdravil je bila za bolezni srca in ožilja, sledila so zdravila za zdravljenje bolezni presnove, krvi in krvotvornih organov, za bolezni sečil in spolovil ter spolni hormoni.

Na podlagi pridobljenih podatkov so lekarniški farmacevti pripravili nabor predlogov za izboljšave.

Večja usklajenost

Tako so po besedah Nine Pisk med drugim ugotovili, da je treba zagotoviti usklajenost pri predpisovanju zdravil na obnovljivi recept med splošnimi zdravniki in specialisti, izboljšati način komunikacije med zdravnikom in farmacevtom ob predčasni zaključitvi obnovljivih receptov oziroma spremembi terapije, veliko izboljšavo pa pričakujejo tudi z uvedbo e-recepta, s čimer bi racionalizirali predpisovanje in izdajanje zdravil ter bolje poskrbeli za varnost bolnikov.

S predlaganimi izboljšavami bi omilili tudi posledice uvedbe terapevtskih skupin, ki se obetajo septembra, je še poudarila Piskova.

Darja Potočnik Benčič iz Lekarniške zbornice Slovenija je spomnila, da je predpisovanje zdravil na obnovljive recepte v veljavi od leta 2009 za predpisovanje in izdajanje hormonske kontracepcije, od začetka leta 2012 tudi za vse kronične terapevtske skupine. Ob razširitvi predpisovanja teh receptov se je po njenih besedah pojavilo kar nekaj težav, s katerimi se soočajo vsi vključeni v sistem predpisovanja, izdajanja in uporabe zdravil na obnovljivi recept.

"Za večjo varnost in kakovost zdravljenja z zdravili, predpisanimi na obnovljive recepte, je zelo pomembna ustrezna informiranost bolnika, njegovo aktivno sodelovanje ter komunikacija med zdravstvenimi delavci," je prepričana Potočnik Benčičeva.