Primerjala svojo in »koroško« zgodbo

V pogovoru za Siol, ki je bil objavljen pod naslovom Družina ni pustila na cedilu nas, ampak deklico, je novinarka Gordana Stojiljković med drugim spraševala sogovornico o vzporednicah med primerom koroška deklica in njenim primerom, ko so ji za sedem let odvzeli obe hčerki. Markačeva je odgovorila, da sta zgodbi povezani veliko bolj, kot se zdi zunanjemu opazovalcu, in da so v obeh nastopale iste osebe s Centra za socialno delo Ravne, policije, sodišča, socialne inšpekcije in tako dalje. Med drugimi je poimensko omenila tudi Anjo Mrkalj Kastelic, za vse naštete pa je dejala, da se »njihovo delovanje v desetih letih ni spremenilo niti malo. Čeprav so bili vsi že v preteklosti osumljeni koruptivnih in uradno pregonljivih kaznivih dejanj, s svojimi početji nadaljujejo neobremenjeno, kar kaže ali na popolno odpoved nadzornih in pritožbenih institucij ali pa na močno politično zaščito. Ta odgovor bo nekoč morala podati KPK.«

Podrobnosti iz obtožbe še niso znane, ker je na sodišču še niso prebrali, iz očitanega kaznivega dejanja žaljive obdolžitve pa gre sklepati, da kriminalistka trdi, da je Markačeva širila neresnice, ki so škodovale njeni časti in dobremu imenu. Kot je bilo razbrati iz včerajšnjega naroka, naj bi zaradi spornih izjav utrpela škodljive posledice, med drugim naj bi bila (sicer na lastno željo) premeščena na drugo delovno mesto. V zvezi s tem je obramba že predlagala zaslišanje Marjana Fanka z generalne policijske uprave, da bi razložil, zakaj je v resnici prišlo do premestitve. Mimogrede, Markačevo zagovarja Aleksandra Štiblar, nekdanja slovenjegraška tožilka, ki je presedlala med odvetnike po tistem, ko se je zaradi svojih javnih izjav glede domnevnih nepravilnosti v postopku glede koroške deklice znašla v disciplinskem postopku.

Obramba: Imela je razlog verjeti v svoje besede

Če bo sodnica Špela Koleta predlogom obrambe ugodila, se bodo na prostoru za priče zvrstili tudi vodja svetovalnice Akcija! Matic Munc, kriminalist Drago Vaupot, nekdanji predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos in predsednik te komisije v odstopu Goran Klemenčič. Za Kosa je bilo rečeno, da je Markačevi dajal pravne nasvete, strokovno ocenjeval postopke policije in ocenjeval policijsko delo z vidika suma korupcije. Obramba sicer trdi, da je imela Markačeva utemeljen razlog verjeti v svoje besede, tudi zaradi zahteve KPK z začetka leta 2011, v kateri je Klemenčič v zvezi s primerom koroške deklice zahteval pojasnila od slovenjegraške policijske uprave. Ker KPK pravnega mnenja o tem še ni podala, je obramba predlagala Klemenčičevo zaslišanje.

Zoper Markačevo na slovenjegraškem sodišču za zaprtimi vrati sicer še vedno poteka sojenje zaradi sodelovanja pri odvzemu in skrivanju koroške deklice. Kot je znano, otroka kljub odredbi sodišča oče ni hotel izročiti materi, nakar je deklica izginila neznano kam. Soobtožena Matic Munc in njegova žena Jerneja sta vpletenost v kaznivo dejanje priznala, Markačeva pa ne.

Tožba, ki jo je Markačeva vložila proti državi, pa je bila nedavno pravnomočno končana. Tožnica je trdila, da je zaradi nezakonitega ravnanja CSD Ravne na Koroškem leta 1999 v enem dnevu ostala brez hčera, starih pet in eno leto, ki ju je dobila nazaj šele sedem let pozneje. Zahtevala je 900.000 evrov odškodnine, a je sodišče razsodilo, da je CSD ravnal zakonito in da ni nobenega vzroka za izplačilo.