Kriminalisti Trčku in Zugwitzu očitajo zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter ponarejanja in uporabe ponarejenih vrednostnih papirjev. Za obe kaznivi dejanji je zagrožena zaporna kazen do 8 let.

Kot smo že septembra 2010 razkrili v Dnevniku, je Gorenjska banka Merfin (nekdanji večinski lastnik Merkurja) financirala tudi preko družbe H&R (lastnice Hidrie), saj je že pred tem dosegla mejo maksimalne možne izpostavljenost do Skupine Merkur. Tako je Gorenjska banka H&R odobrila posojilo v višini 10 milijonov evrov, slednja pa je celoten znesek v istem dnevu posodil naprej Merfinu.

V Gorenjski banki so tedaj H&R celo zagotovili, da ne bodo zaradi teh poslov prevzeli nikakršnega tveganja, vendar so te obljube - potem, ko je Merfin končal v stečaju - nato snedli. Kot še ugotavljajo kriminalisti, sta namreč s ponarejanjem in uporabo ponarejenega vrednostnega papirja dolg nato terjala od H&R. Po naših informacijah pa kriminalisti ne preiskujejo le obvodnega financiranja menedžerskega prevzema Merkurja preko H&R, temveč tudi preko družbe Alpos, ki je že pred časom končala v stečaju. Stečajna upraviteljica Alposa Darja Erceg je tako že maja letos kriminalistom Nacionalnega preiskovalnega urada predala več dokumentov, junija letos pa tudi dokumentacijo o danih in prejetih poroštvih. Prav tako naj bi kriminalisti pogovore v zadnjih mesecih opravili tudi z nekaterimi vodilnimi osebami v nekaterih drugih podjetjih, ki so jih v Gorenjski banki uporabili za obvodno financiranje menedžerskega prevzema Merkurja.

Primer H&R in Alposa namreč še zdaleč nista edina, saj je Gorenjska banka menedžerski prevzem Merkurja financirala tudi preko G Skupine, Skupine Viator & Vektor, Salonita Anhovo in še nekaterih drugih podjetij.