Kot je v izjavi po koncu preiskav dejal Jankovič, je za kriminaliste med drugim sporna donacija Gratela ljubljanskemu gradu, za kar naj bi Janković podjetju dovolil prekop cest, kar ne bi smel. Janković je poudaril, da je Gratel 250.000 evrov doniralo Ljubljanskemu gradu, in ne njemu, zato v tej zadevi ne vidi problema. Gratel je sicer po Ljubljani polagal optične kable.

»Če se bomo rešili Zorana Jankovića, bo vse izjemno dobro«

Družba Tridana, ki je gradila ljubljanski poslovno-stanovanjski objekt Situla, naj bi MOL prodala zemljišče, in sicer za milijon ceneje kot ga je kupila in občini naredila cesto na Vilharjevi. To so preiskovali kriminalisti, je dejal Janković. Ob tem je poudaril, da »ne ve zakaj so izbrali samo te projekte, kajti mi smo imeli praktično podarjene ceste od vseh gradbincev,« pravi župan.

Glede donacij Karnerja, ki ga v ZDA iščejo za preprodajo steroidov, pa je dejal, da od njega ni nikoli prejel nič.

»Verjetno je v tej državi samo Zoran Janković problem. Če se bomo rešili Zorana Jankovića, bo vse izjemno dobro. Sprašujem pa se, kako kam sploh mislijo klubi, kulturna društva in sociala dati vlogo za kakšno donacijo ali sponzorstvo, če dobi uradno donacijo ljubljanski grad ali pa če mestna občina kupi dobro zemljišče, pa je to kriminalno dejanje,« je zaključil župan.

Koristi za MOL in gospodarske družbe

Policisti naj bi sumili, da je uradna oseba MOL v več primerih zahteval koristi za mestno občino, v zameno pa je gospodarskim družbam omogočala koristi, med drugim spremembo prostorskega načrta občine.

V drugem sklopu pa kriminalisti preiskujejo dve osebi iz gospodarske družbe s poslovnim naslovom v Domžalah zaradi zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti. Osumljeni osebi sta, kot je dejal direktor NPU Darko Majhenič, pri vodenju gospodarske družbe zlorabili položaj, da bi mestni občini pridobili 1,5 milijona evrov koristi in v nasprotju s programom razvoja avtoceste izvedli investicijo v rekonstrukcijo krožišča.

Po neuradnih informacijah naj bi šlo za preureditev krožišča Tomačevo. »Mestni občini sta osumljenca omogočila, da ji rekonstrukcije krožišča ni bilo treba financirati,« je dejal Majhenič.

Preiskave ta čas še niso zaključene. Po končanih preiskavah bodo vsi pridržani izpuščeni.

Duhovnikova ni bila pridržana

Že dopoldne so se kriminalisti zglasili tudi na sedežu družbe JP LPT (Javno podjetje, Ljubljanska parkirišča). Mateja Duhovnik, direktorica LPT in nekdanje direktorice Darsa, sicer ni bila med pridržanimi.

Mateja Duhovnik na sedežu LPT. (Foto: Tomaž Skale)

21 hišnih preiskav

Nacionalni preiskovalni urad danes izvaja aktivnosti preiskovanja kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete in korupcije. Na območju ljubljanske in kranjske policijske uprave se na podlagi odredb sodišča opravlja 21 hišnih preiskav na naslovih fizičnih in pravnih oseb, kjer se išče poslovna dokumentacija in drugi materialni dokazi, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku.

Preiskava, ki jo usmerja Specializirano državno tožilstvo RS, poteka s ciljem utemeljitve sumov storitve več kaznivih dejanj jemanja in dajanja podkupnine, zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje in zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

Na Magistrat je po začetku preiskav medtem že prišel odvetnik Marko Bošnjak iz odvetniške pisarne Čeferin.

(Foto: Luka Cjuha)

Štirim osumljenim osebam odvzeli prostost

Preiskovalci so na podlagi Zakona o kazenskem postopku, zaradi zbiranja obvestil in dokaznih predmetov o obravnavanih kaznivih dejanjih, štirim osumljenim osebam odvzeli prostost, ki bodo za čas, dokler trajajo zakonsko določeni razlogi, tudi pridržani.

Pri izvedbi operativnih aktivnosti sodeluje 85 kriminalistov iz Nacionalnega preiskovalnega urada, Sektorjev kriminalistične policije iz Policijskih uprav Ljubljana, Maribor, Celje, Koper, Kranj, Novo mesto in Nova Gorica, pomoč nudijo tudi uniformirani policisti PU Ljubljana.

Mateja Duhovnik ni pridržana

Iz družbe Ljubljanska parkirišča in tržnice so potrdili, da je danes na sedežu družbe potekala preiskava NPU, ki pa je končana. Direktorica družbe Mateja Duhovnik (sicer tudi nekdanja direktorica Družbe za avtoceste v RS) ni pridržana, so zapisali v sporočilu za javnost. Postopkov v zvezi s preiskavo pa ne bodo komentirali, so še dodali.

Finance sicer pišejo, da naj bi bile hišne preiskave neuradno vezane na posle med Darsom in MOL v zvezi s krožiščem Tomačevo. Slednjega je ljubljanska občina dobila po stečaju SCT, kasneje pa naj bi ga za 2,4 milijona evrov prodali Darsu. Iz neuradnih virov je časnik tudi izvedel, da so kriminalisti od Darsa v zadnjih dveh mesecih zahtevali veliko dokumentacije iz let 2010 in 2012, povezane s omenjenim krožiščem pri Stožicah.

Po neuradnih informacijah medijev naj bi bile preiskave povezane tudi z donacijo družbe Tridana Mestni občini Ljubljana. Tridana je nedavno dokončala poslovno-stanovanjski kompleks Situla na koncu Vilharjeve ulice.

Preiskovali naj bi tudi Igorja Jurančiča in Janeza Koželja

Podžupan Janez Koželj na poti v službo. (Foto: Luka Cjuha)

Predmet današnjih preiskav NPU pa naj bi bili tudi posli Hypo Alpe Adria banke, ki je leta 2008 odobrila 70 milijonov evrov posojila Tridani za gradnjo Situle.

Podžupan Aleš Čerin na poti v službo, kjer potekajo hišne preiskave NPU. (Foto: Luka Cjuha)