Janša je pred dvema letoma, ko je bilo poročilo objavljeno, sprožil upravni spor, po dvakratni zavrnitvi na prvostopenjskem sodišču pa je vrhovno sodišče razsodilo, da je KPK z izdajo poročila posegel v Janševe ustavne pravice, saj mu osnutka prej ni poslal v izjasnitev. S tem je bila Janši kršena ustavna pravica do enakega varstva pravic.

Preberite tudi današnji prispevek Blaža Petkoviča iz tiskane izdaje:

Janša znova pod drobnogledom

Obenem pa vrhovno sodišče ni posebej ugotavljalo, ali je ta kršitev vplivala tudi na pravilnost ugotovljenega dejanskega stanja v poročilu in se do tega ni opredeljevalo. Nekdanji člani senata KPK, ki je izdal poročilo, pa so sedanji senat opozorili, da lahko postopke ponovi.

Janša: kaj pa preiskava Cerarjevega premoženja?

Oglasil se je tudi vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, ki opozarja, da je »trajno in sistematično ukvarjanje institucij z Janezom Janšo zapovedano. Je tudi predpogoj za karierno napredovanje aparatčikov«.

Nekdanji predsednik KPK Klemenčič pa odločitve novega senata ne želi komentirati. So pa vsi trije nekdanji člani senata KPK že pred časom v skupnem sporočilu navedli, da lahko sedanji senat postopke ponovi.