V zadnjih letih je odmevalo kar nekaj primerov, v katerih so v vlogi tistih, ki so stopili na napačno stran zakona, nastopali policisti. Eden najbolj odmevnih je bil zagotovo primer primorskega kriminalista, ki je pred združitvijo koprske in postojnske policijske uprave na slednji vodil oddelek za organizirano kriminaliteto, saj so oktobra 2012 njegovi kolegi ugotovili, da sodeluje s preprodajalci mamil. Narkozdružbo naj bi oskrboval s koristnimi informacijami in jim pomagal z nasveti o delovanju policije.

Pijan v nasprotno smer na avtocesti

A tako izstopajočih primerov je vendarle zelo malo. Med najpogostejše razloge za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi zaradi suma, da imajo policisti na vesti kaznivo dejanje, namreč sodijo zloraba uradnega položaja, goljufija, tatvina in nasilje v družini, pojasnjuje Drago Menegalija z generalne policijske uprave. Zgodi pa se tudi, da policisti izgubijo službo zaradi vožnje pod vplivom alkohola, kar se je na silvestrovo pred dvema letoma zgodilo izkušenemu možu postave, ki je pred tem, kot je povedal na sodišču, ta poklic »z dušo in srcem opravljal že 14 let«. A mu tudi to ni pomagalo, saj ga je nepotrebni incident, ki ga je sicer zagrešil v svojem prostem času, stal zaposlitev. In kaj je zakrivil? Opit je sedel za volan in na avtocesti zapeljal v napačno smer, vendar se na srečo njegova nepremišljenost ni končala s hujšimi posledicami. Na policiji so mu zaradi incidenta izročili delovno knjižico, ker je, »čeprav z enkratnim ravnanjem, grobo kršil vrednote, ki izražajo poslanstvo policije«, pravilnost njihove odločitve pa je kasneje potrdilo tudi sodišče.

Eden bolj svežih primerov izrednih odpovedi sega v lansko leto, glavno vlogo v njem pa ima zdaj že nekdanji litijski policist. Slednji je novembra predlani kolegom prijavil, da so mu neznanci vlomili v hišo, iz katere naj bi odnesli sef in nekaj predmetov, vse skupaj vredno 15 tisočakov. A kriminalisti so kaj hitro v njegovi zgodbi našli precej lukenj, izkazalo se je tudi, da je premoženjsko zavarovanje sklenil le nekaj dni pred domnevnim vlomom, tako da se je iz oškodovanca naglo spremenil v obtoženca. Na sodišču je krivdo priznal, zaradi krive ovadbe in goljufije je bil obsojen na pogojno zaporno kazen in 800 evrov denarne kazni, nato pa je ostal tudi brez službe.

Sodišča večkrat razveljavijo odpovedi

Po besedah Menegalije je do začetka lanskega decembra zaradi izredne odpovedi brez službe ostalo 13 zaposlenih v policiji, enako število tovrstnih primerov so zabeležili tudi v celotnem predlanskem letu, medtem ko jih je bilo leta 2012 deset, še leto pred tem pa kar 24. Kljub opisanim primerom pa se dogaja tudi, da se na policiji prehitro odločijo za izredno odpoved in da policisti včasih brez službe ostanejo po krivici. Na takšno prakso že nekaj časa opozarjajo v Sindikatu policistov Slovenije, saj po njihovih ugotovitvah postopki izrednih odpovedi večkrat niso izpeljani tako, kot bi morali biti. Kot pravi njihov predsednik Zoran Petrovič, je takšnih primerov kar okoli 60 odstotkov, zato ne čudi, da uspe mnogim policistom na sodišču razveljaviti odpoved zaposlitve, nakar jih morajo znova zaposliti.

»S takšnimi postopki delodajalec dela škodo sam sebi,« poudarja Petrovič in dodaja, da v sindikatu seveda ne zagovarjajo nezakonitih dejanj, a v primeru odpovedi pogodb o zaposlitvi bi morali biti postopki vsebinsko in formalno izvedeni v skladu z zakonodajo. Zaradi primerov nezakonitih odpovedi so v sindikatu začeli pripravljati tudi predlog zakonodajnih sprememb, Petrovič sam pa rešitev vidi predvsem v večji vlogi kadrovske službe policije pri tovrstnih postopkih. »Kot strokovni organ bi morala prevzeti odgovornost glede tega, da je tak postopek primerno izpeljan, če ne bi bil, pa bi morali iz kadrovske službe odgovorne opozoriti, da je treba postopek ustaviti.« Zdaj namreč po mnenju Zorana Petroviča na tem področju vlada prevelika servilnost.