Izola.Koprski kriminalisti so zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ovadili nekdanjega izolskega župana Tomislava Klokočovnika. Po naših podatkih so ugotovili, da je Klokočovnik kot župan vplival na svoje podrejene in tako dosegel, da je najmanj pet javnih naročil za občinska gradbena dela dobilo izolsko podjetje Marvas, ki je v zameno opravilo tudi gradbena dela na nepremičninah županovega brata Georga Klokočovnika. Poleg nekdanjega župana so kriminalisti tako ovadili še njegovega brata, ki je osumljen kaznivega dejanja sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje, direktorja podjetja Marvas Martina Đerđaja zaradi dajanja daril in ponareditve poslovnih listin ter Henrika Stanjka, ki je Đerđaju pomagal tako, da je izdeloval ponarejene račune fiktivnih podizvajalcev.

Vrednost del je bila napihnjena

Kriminalisti so preiskavo začeli v letu 2011, ko so dobili prijavo, da je skrajno nenavadno, da je v letu 2010 vsa javna naročila izolske občine dobilo isto gradbeno podjetje, za katero so kriminalisti naknadno ugotovili, da se ukvarja tudi z gostinstvom. Navedbe so kriminalisti najprej preverili prek javno dostopnih podatkov in na izolski občini, nato pa so opravili hišne preiskave še na sedežu Marvasa in pri Stanjku. Ugotovili so, da je bilo vseh pet javnih naročil Marvasu dodeljenih s storitvijo kaznivih dejanj in naklepno kršitvijo zakona o javnih naročilih. Skupno naj bi torej podjetje Marvas neupravičeno pridobilo posle v višini 284.000 evrov. Po naših podatkih gre za dela na izolskem svetilniku, kjer so leta 2010 urejali kopališče, in pa za ureditev pločnikov oziroma drugih del na izolskih cestah. »Pri preiskovanju kaznivih dejanj so kriminalisti ugotovili, da je gradbeno podjetje dela na občinskih objektih sicer opravilo, vendar je bila vrednost del napihnjena, za kar so bili izdani lažni računi v višini najmanj 70.000 evrov, ki so bili plačani,« je sporočil tiskovni predstavnik koprske policije Dimitrij Marušič.

Kriminalisti, ki o imenih vpletenih seveda nikoli ne poročajo, so še ugotovili, da je posebno vlogo pri izvrševanju kaznivih dejanj na občini imel osumljenec, ki je zase in svoje bližnje zahteval in sprejel korist od direktorja gradbenega podjetja. Kot že rečeno, gre po naših podatkih za Georga Klokočovnika, ki je od Marvasa zahteval, naj opravi gradbena dela v višini 50.000 evrov na dveh njegovih nepremičninah. V zameno je ponudil svoj vpliv pri bratu županu, zaradi česar je bilo prav podjetje Marvas izbrano na javnih razpisih, ne glede na to, da so bile pri tem kršeni tako določbe zakona o javnih naročilih kot interna navodila občine.

Klokočovnik vidi drugačno ozadje

»Lepo vas prosim. Nič od navedenega ni res. Jaz nisem izbiral izvajalcev, ampak je to počela posebna komisija, ki je imela nalogo izbrati najbolj ugodnega in najcenejšega izvajalca. Na nobenega nisem vplival, nič nisem podpisal,« je včeraj za Dnevnik pojasnil Tomislav Klokočovnik, drugače priznan srčni kirurg. Prepričan je, da je vse skupaj povračilni ukrep, ker je on kot župan prijavil nekdanjo izolsko županjo Bredo Pečan zaradi spornih investicij v objekt na Cetorah nad Izolo. »Ko so brata klicali na policijo, je videl, da je prijavo poslal Alojz Pečan. Tako se mi maščujejo,« pravi Klokočovnik. Potrdil je, da je Marvas na hiši njegovega brata res opravil nekatera gradbena dela, vendar naj to ne bi imelo nobene zveze z občinskim dodeljevanjem poslov.

Na račun njegovega vodenja občine so sicer ves čas županovanja leteli številni očitki, vendar je Klokočovnik vse zanikal. Da je imel pri njem posebno vlogo prav njegov brat, ni nobena skrivnost, saj je Klokočovnik svojega brata Georga kmalu po nastopu funkcije želel zaposliti kot svojega svetovalca s pojasnilom, da njemu pač najbolj zaupa. Vendar so ga nato prepričali, da tega ni storil, je bil pa njegov brat Georg skoraj praviloma povsod tam, kjer se je mudil župan.