Vremenski pogoji za iskanje so bili po navedbah pristojnih avstralskih oblasti dobri, a se bodo po napovedih kmalu poslabšali, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Iskanja se je danes udeležilo osem letal in sedem ladij.

Predmeti veliki med 50 in 100 centimetri

Ena od kitajskih ladij je po navedbah avstralskih oblasti, pristojnih za varnost na morju, ob zori iz morja potegnila prve predmete, za katere domnevajo, da so ostanki malezijskega boeinga 777. Kosi, ki jih iščejo, so sicer dokaj majhni. Po navedbah novozelandske vojske so domnevne razbitine, ki jih je v petek v oceanu zaznalo novozelandsko letalo, velike le od 50 do 100 centimetrov.

Avstralski premier Tony Abbott je poudaril, da imajo sodelujoči v iskalni akciji izredno težko nalogo. »Ne smemo podcenjevati tega dela, gre za izredno oddaljeno območje,« je novinarjem danes dejal Abbott. »V širnem oceanu skušamo najti majhne kose razbitin,« je dodal.

Malezija nadaljuje iskanje morebitnih preživelih

Malezijski minister za promet Hishamuddin Hussein pa se je danes, tri tedne po strmoglavljenju, zavzel za nadaljevanje iskanja »morebitnih preživelih«. »Čeprav so možnosti zelo majhne ... bomo nadaljevali iskanje morebitnih preživelih,« je dejal v nagovoru svojcem malezijskih potnikov in članov posadke, ki so bili na krovu letala družbe Malaysian Airlines, ki je bilo na poti iz Kuala Lumpurja v Peking. Malezijske oblasti so sicer pred dnevi sporočile, da preživelih ni.

Eden od predstavnikov malezijskih oblasti se je srečal z nekaterimi sorodniki potnikov in jim zagotovil, da upanja, da jih najdejo žive, še niso izgubili. »Upamo, čeprav se zavedamo, da ga skoraj ni več, a vendarle molimo in nadaljujemo iskalno akcijo,« je bil jasen Hussein. »Še več kot to. Družinam sem povedal, da jim ne morem dajati lažnega upanja. Moramo moliti in dokler obstaja najmanjša možnost, da najdemo kogarkoli živega, bomo storili vse, da se to uresniči,« je dejal.

»Čudeži se dogajajo«

Na ulice Pekinga pa se je danes znova podalo nekaj sorodnikov pogrešanih potnikov. »Še vedno so živi. Tako moj sin kot vsi ostalo na krovu,« je kričal 63-letni Wen Wancheng, ki čaka na sina edinca, da se vrne v njegov objem. »Tudi letalo je nekje tam. Skrivajo ga,« je prepričan. V rokah je držal napis - »Sin, srce mame in očeta je strto na koščke. Kmalu se vrni!«.

Malezijski minister za promet jih razume. »Od nas želijo zagotovitev, da se bo iskanje nadaljevalo, kar sem jim tudi dal. Zame so to najhujši časi mojega življenja,« je bil iskren Hussein. »Čudeži se dogajajo, in ravno takšno vrsto upanja sorodniki potnikov želijo, da prenesem ne le malezijskim oblastem temveč celotnemu svetu.«

Iskalno območje premaknili

Boeing 777 z 239 ljudmi na krovu je z radarskih zaslonov izginil približno uro po vzletu iz Kuala Lumpurja 8. marca. Namenjen je bil v Peking. Iskanje skrivnostno izginulega letala se je na odmaknjen predel Indijskega oceana osredotočilo po številnih satelitskih posnetkih plavajočih predmetov na območju, ki bi bili lahko povezani z letalom.

Po novi analizi poti letala se je iskalno območje v petek pomaknilo za okoli 1100 kilometrov severovzhodno. Novi podatki namreč kažejo, da je letalo družbe Malaysia Airlines letelo hitreje, kot so sprva mislili, in tako prej ostalo brez goriva ter strmoglavilo.