Na ljubljanski policijski upravi so takrat povedali, da so pridržali okoli 30 protestnikov, večinoma naj bi šlo za kršitve javnega reda in miru. A je tožilstvo pozneje za polovico napisalo obtožne predloge zaradi kaznivih dejanj, tudi za Anžeta Kuraša in Jurija Momirskega, ki jima zdaj sodijo na ljubljanskem okrajnem sodišču. Oba odločno zanikata kaznivo dejanje sodelovanja v skupini, ki uradni osebi prepreči uradno dejanje.

Na levo ali na desno?

Sebastjan Ž. je bil eden od kriminalistov, ki je takrat »delal red« pred poslopjem državnega zbora. Na sodišču je razložil, da sta bila s kolegom Borisom J. v neposredni bližini Kuraša, ki je metal kamenje proti policiji in parlamentu. »Uporabila sva strokovni prijem in ga odpeljala proti Prešernovi. Tja, kjer je vhod v pokrito garažo, in sicer zato, da je še on ne bi skupil, kajti takrat je pa res začelo leteti...« je povedal kriminalist. Kuraša sta popisala in ga predala uniformiranim policistom, sama pa sta se vrnila na prizorišče.

Sebastjan Ž. je v uradnem zaznamku napisal, da je imel Kuraš v roki vsaj en kamen in da ga je vrgel proti policistom. Obtoženi pa nasprotno trdi, da je proti množici protestnikov, torej ne v policijo, vrgel pločevinko piva. Zanimivo, da je tako zapisano tudi v zapisniku o pridržanju. Na vprašanje, ali je Kuraš morda tistega dne zagrešil dve različni kršitvi, je kriminalist odvrnil, da ne ve. Dodal je tudi, da so odločbe o pridržanju pisali drugi policisti, a na podlagi identifikacijskega kartončka, ki sta ga izpolnila on in njegov kolega.

Kuraš tudi zanika, da bi ga odpeljala proti Prešernovi, pač pa v nasprotno smer, pod arkade na Slovenski cesti. Tudi Boris J. je na prejšnji glavni obravnavi pričal, da sta ga predala kolegom na tej strani. A na vprašanje, ali morda vendarle ne govorijo o istem človeku, je Sebastjan Ž. odvrnil, da gre nedvomno za Kuraša. Boris J. si je njegovo ime zapisal v beležnico, je dejal.

Kocka v smeri policistov

Momirski se zagovarja, da se je tistega popoldneva vračal domov, ko ga je množica pred parlamentom »povlekla vase«. Priznal je, da je vrgel granitno kocko, vendar v park ob parlamentu. Tožilstvo mu sicer očita sodelovanje v skupini, ki je vpila in razgrajala ter proti policistom in parlamentu metala kamenje, plastenke in palice. Momirskega je na kraju dogajanja legitimirala kriminalistka Barbara B. Kot se je spominjala na sodišču, je takrat ugotavljala identiteto treh izgrednikov: enega, ki je vrgel dimno bombo, drugega, ki je vrgel granitno kocko proti policijskemu kordonu, in tretjega, ki je stal na ploščadi nasproti stavbe parlamenta in proti njej vrgel granitno kocko. »Ne spomnim pa se, ali je kaj zadel,« je povedala kriminalistka za zadnjega, očitno Momirskega. Razložila je, da ni bil del skupine, ki bi metala kocke, plastenke in palice, je pa res, da je tam stalo še več ljudi. Ali so v smeri, kamor je vrgel kocko, stali policisti, pa je odgovorila: »Da, zagotovo.«

Sojenje se bo z zaslišanjem še nekaterih policistov nadaljevalo sredi aprila.