Ljubljana.Višji sodniki so včeraj prisluhnili pritožbam obrambe in tožilstva na prvostopenjsko sodbo v aferi Čista lopata, ali menijo, da so pritožbe utemeljene ali ne, pa bo znano že jutri. Možno je prav vse: pritožbeni senat, ki ga vodi višja sodnica Stanka Živič, lahko sodbo okrožnega sodišča, s katero je bilo sedem od osmih obtoženih konec lanskega marca spoznanih za krive, potrdi, lahko pa jo tudi razveljavi in spremeni ali pa vrne v ponovno sojenje na prvostopenjsko sodišče. Zagovorniki Tomaža Žiberta, Ivana Zidarja, Dušana Črnigoja, Hilde Tovšak, Ivana Demšarja, Boruta Farčnika in Srečka Gabriča so se včeraj seveda zavzeli za oprostilno sodbo. Enako velja tudi za obtoženega Ivana Krofliča, ki so ga na okrožnem sodišču edinega oprostili, a se je na takšno odločitev pritožilo tožilstvo.

Kot je znano, je bila osmerica obtožena nedovoljenega dajanja in sprejemanja daril oziroma pomoči pri teh kaznivih dejanjih. Nepravilnosti so se nanašale na postopek javnega naročila za gradnjo novega centra za kontrolo zračnega prometa na brniškem letališču. Nekdanji prvi mož SCT Zidar, nekdanja predsednica uprave propadlega Vegrada Tovšakova, bivši direktor obubožanega Primorja Črnigoj ter soobtožena Gabrič in Demšar naj bi leta 2007 zagrešili kaznivo dejanje nedovoljenega dajanja daril, pomagal pa naj bi jim Kroflič. Prvoobtoženi Žibert, ki je bil pri javnem podjetju Kontrola zračnega prometa tedaj član razpisne komisije za izbiro izvajalca gradnje kontrolnega stolpa, je bil obtožen nedovoljenega sprejemanja daril, pri čemer naj bi mu pomagal Farčnik.

Obramba vztraja, da so dokazi nezakoniti

Žiberta so pred letom dni obsodili na dve leti in pol zapora in plačilo 15.000 evrov denarne kazni. Zidar bi moral po odločitvi okrožnega sodnega senata za rešetkami preživeti leto in pet mesecev ter plačati 11.000 evrov kazni, povsem enaka usoda pa je doletela tudi Črnigoja. Tovšakova naj bi v zaporu ždela leto in dva meseca, plačala pa 9000 evrov. Demšarja so obsodili na leto dni zaporne in 8000 evrov denarne kazni, Farčnika in Gabriča pa na desetmesečno kazen. Razsojeno je bilo, da mora Gabrič plačati še 7000 evrov denarne kazni, Farčnik pa tisočaka manj. Kroflič je bil oproščen vseh obtožb.

Senat se je v sodbi močno oprl na dokaze, ki so jih policisti zbrali s prisluhi telefonskih pogovorov med obtoženimi in za katere je obramba ves čas, tudi včeraj, zatrjevala, da so nezakoniti in bi jih zato morali izločiti iz sodnega spisa. »Sodišče ni imelo toliko poguma, da bi ocenilo, da so bili pridobljeni na nezakonit način,« je včeraj izjavil Farčnikov zagovornik Anton Šubic in skupaj z drugimi odvetniki apeliral na višje sodnike, naj zdaj odločijo drugače. Dejal je tudi, da je sodišče z odločitvijo za obsodilno sodbo »pokleknilo pred mediji in javnostjo ter njenim besom«, v resnici pa bi se moralo »dvigniti nad javno mnenje in javni linč«.

Nehumana kazen za Zidarja

Tudi drugi so imeli številne pripombe na delo prvostopenjskega senata, ki je ravnanje obtoženih označilo za nezakonito in zelo zavržno. Zatrdili so, da dokazov o krivdi ni, da so se obtoženi držali zakonov, ki so bili takrat v veljavi, pa tudi v primeru, da bi bili krivi, so jim bile po mnenju obrambe izrečene nerazumljivo visoke kazni. Boštjan Penko je kazen, ki so jo izrekli Zidarju, označil za nehumano glede na to, da gre za 75-letnega človeka zlomljenega zdravja, dolgoletnega uspešnega gospodarstvenika, ki še ni bil nikoli kaznovan.

Tožilstvo se je na sodbo pritožilo le v delu, ki se nanaša na Krofliča. Bojana Podgorelec in Darja Šlibar sta menili, da so mu nezakonitosti dokazane in predlagali, naj ga obsodijo na deset mesecev zapora in denarno kazen v višini 6000 evrov.