Dvanajst lažnih identitet

Čeprav ima Goran M. večletne izkušnje s tihotapljenjem ilegalcev, mu policija in tožilstvo očitata le tri kazniva dejanja prepovedanega prejahanja meje, poleg tega pa še ponarejanje listin in posest vlomilskega orodja. Srb je – tedaj še kot »neznani storilec« – prvič prišel v neposredno bližino roke pravice marca lani. Policisti so njegovo združbo spremljali od leta 2012, marca lani pa so na Kozini ustavili kombi s 27 prebežniki. A voznik kombija je peš pobegnil pred primorskimi policisti.

Dan kasneje so na Hrvaškem prijeli Srbovega pajdaša iz Črne gore, od katerega so izvedeli, kdo je njegov srbski sodelavec. Kasneje se je sicer izkazalo, da jim je Črnogorec izdal »le« lažno identiteto Srba, vendar pa so kriminalisti prek analiz telefonskih klicev in drugih evidenc ugotovili, da je glavni osumljenec Goran M. Skrival se je za kar 12 lažnimi identitetami, v Italiji pa so ga iskali zaradi številnih tatvin.

Aprila letos so kriminalisti pri Kozini ponovno prestregli sumljiv kombi in aretirali dva izvidnika, ki sta vozila pred kombijem s 25 prebežniki, Goran M. pa je z vratolomno vožnjo ponovno pobegnil pred obalnimi kriminalisti.

Tretjič mu ni uspelo

Koprski policisti so od preiskovalnega sodnika dobili dovoljenje, da lahko Gorana M. nadzorujejo tudi s prikritimi preiskovalnimi ukrepi, kar jih je privedlo neposredno do izmuzljivega Srba. Skupaj s pajdašem in prebežnikom iz Sudana so ga zasačili pri vasi Obrov, od koder se je trojica odpeljala proti Kozini. Poskusili so jih ustaviti že v Hrpeljah, vendar pa je fiat punto drzno pospešil. Beg se je končal šele s pomočjo cestne zapore.

Goran M. je imel pri sebi ponarejen potni list in vozniško dovoljenje na lažno ime, vendar policistov ni pretental. Petdesetletnik in njegov 32-letni srbski pajdaš sta po zaslišanju pred preiskovalnim sodnikom tako morala v zapor, Sudanec pa je v Sloveniji zaprosil za azil.

Srb, ki je skupaj s pajdaši za pot od Zagreba do Italije računal 350 evrov po osebi, se bo na sodišču moral zagovarjati za tihotapljenje 53 prebežnikov, s katerim naj bi kriminalna združba zaslužila dobrih 18.000 evrov. »Glede na trajanje ukvarjanja z izvrševanjem ilegalnih prebežnikov pa ni dvoma, da so te številke bistveno višje, vendar lahko o njih zgolj domnevamo,« se zavedajo tudi na koprski policijski upravi.