Iskanju airbusa A320-200, ki je minulo nedeljo izginil z radarjev na poti iz indonezijske Surabaye v Singapur, so se pridružili francoski in singapurski preiskovalci z opremo za zaznavanje signala črnih skrinjic.

Tekma s časom

»Tekmujemo s časom. Skrinjice signal oddajajo le 30 dni in če bo signal ugasnil, bomo morali uporabiti daljinsko vodena plovila, da bi jih locirali, kar pa bo precej težje,« je povedal vodja indonezijske komisije za varnost v prometu Tatang Kurniadi.

Letalo je strmoglavilo v razmeroma plitve vode Javanskega morja pri Borneu, vendar so slabo vreme in visoki valovi ovirali iskanje trupa in posmrtnih ostankov 162 potnikov in članov posadke. Vreme se je danes precej izboljšalo, tako da je iskanje v polnem teku, poročajo tuje tiskovne agencije.

Pri iskalni operaciji pa sodeluje 29 plovil in 17 letal

Vodja iskalne akcije Bambang Soelistyo je danes dejal, da je iskanje osredotočeno na območje, veliko 1575 kvadratnih milj (približno 5400 kvadratnih kilometrov), v operaciji pa sodeluje 29 plovil in 17 letal. To je le desetina velikosti območja, ki so ga preiskovali v četrtek. Območje v velikosti 45 krat 35 navtičnih milj se nahaja približno 75 milj jugozahodno od Pangkalan Bana v pokrajini Srednji Kalimantan na Borneu.

Predstavnik reševalcev S.B. Surpijadi je dodal, da so trupla in razbitine našli na relativno majhnem območju, kar nakazuje, da je trup letala verjetno blizu.

Kapitan ene od indonezijskih vojaških ladij je sporočil, da so s pomočjo sonarja na dnu morja očitno odkrili rep letala. Kot je dejal polkovnik Yayan Sofyan, se predmet nahaja na globini 29 metrov.

Na dnu morja veliko drugih razbitin

Dve južnokorejski izvidniški letali Orion sta danes opazili šest trupel. O tem so obvestili vojaške ladje in lokacijo označili s svetlobnimi signali, je povedal predstavnik indonezijski zračnih sil Hadi Tjahjanto.

Osem trupel je našla tudi ameriška vojaška ladja. Z ameriškim vojaškim helikopterjem so jih nato prepeljali v Pangkalan Ban.

Med iskalno akcijo so zaznali že precej predmetov na dnu morja, a je šlo po vsej verjetnosti za potopljene ladje. V Javanskem morju je na desetine potopljenih razbitin, tako iz novejših časov kot iz druge svetovne vojne, ko je tam potekala velika pomorska bitka med zavezniki in Japonci.

Potem ko so v četrtek pokopali prvo identificirano žrtev nesreče, so danes identificirali še tri žrtve, med drugim 22-letno stevardeso in indonezijskega študenta na univerzi Monash v Avstraliji. Na nesrečnem letalu je bilo sicer 155 Indonezijcev, trije Južnokorejci, Singapurec, Malezijec, Britanec in Francoz.