Plačali z ničvrednim prahom

Spomnimo, da gre za zgodbo izpred petih let, ko so kriminalisti prišli na sled dobro organizirani združbi preprodajalcev kokaina. Preiskavo, v kateri so si pomagali tudi s prikritimi ukrepi, so poimenovali Operativna kombinacija Bavaria. Derviševićeva je imela v okviru svojega dela dostop do tajnih podatkov v sefu sodišča, tudi do tega tajnega spisa, ki se je nanašal na osumljenega Tilna Weitzerja in njegovih enajst pajdašev. Kljub svoji zavezi k molku je znanca Weitzerja obvestila, da kriminalisti prisluškujejo njegovemu telefonu in ga tajno opazujejo. Pozneje se je srečala tudi z osumljenima Milivojem Glišovičem in Robertom Dejanom ter jima prav tako povedala za prisluškovanje, tajno opazovanje in da je med njunimi kupci droge tudi tajni policijski delavec. V zameno za informacijo je zahtevala 500 evrov, a ji je bilo rečeno, da ji bodo plačali s kokainom v takšni protivrednosti. Na koncu so ji res izročili beli prah, a se je izkazalo, da so jo prinesli okoli, saj sploh ni šlo za drogo.

Strojepiskino ravnanje je znatno otežilo zbiranje dokazov proti osumljencem. Weitzer je, na primer, takoj prenehal ulično preprodajo droge, Glišovič in Dejan pa sta se znebila vseh telefonov ter prenehala komunicirati s tajnim policijskim delavcem. V preiskavo sta bila sicer vključena dva delavca, ki sta od osumljencev navidezno odkupovala drogo, njuna varnost in življenje pa sta bila zaradi zapisnikaričine izdaje ogrožena, je bilo zapisano v obtožbi specializiranega tožilca Boštjana Jegliča. A k sreči se je vse dobro končalo; preiskovalci so kljub temu zbrali dovolj dokazov za obsodbo vseh dvanajstih prekupčevalcev. Najvišjo kazen je dobil Weitzer, tri leta in pol zapora.

Do najbližje trgovine in nazaj

Sodnica Hermanova je ob razglasitvi sodbe med drugim tudi razložila, katere pogoje bo morala spoštovati obtoženka v okviru hišnega zapora. Brez dovoljenja sodišča ne bo smela zapustiti svojega stalnega bivališča v Ljubljani, razen v primeru, da bi ona ali njen otrok nujno potrebovala zdravniško pomoč. Vsak dan med 11. in 12. uro se bo lahko gibala na prostem, vendar se bo od doma smela oddaljiti največ 50 metrov. Ob ponedeljkih in četrtkih med 8. uro in 8.30 pa bo zaradi zagotovitve najnujnejših življenjskih potrebščin lahko šla po najkrajši poti do najbližje trgovine. Če se teh pogojev ne bo držala, bo morala v zapor. Za nadzor bosta zadolženi Policijska uprava Ljubljana in Policijska postaja Ljubljana Moste – policisti imajo dovoljenje, da lahko kadar koli vstopijo v njeno stanovanje in preverijo, ali je doma.

Derviševićeva ima status samostojne podjetnice in prejema tudi porodniško nadomestilo, zato bo morala plačati stroške kazenskega postopka. Sodba še ni pravnomočna.