V času od objave tiralice zoper Tovšakovo policija, kot je povedal Kerin, "preverja veliko količino podatkov o različnih opcijah, o različnih destinacijah", a je po njihovih izkušnjah zelo malo informacij, ki se potem izkažejo za pravilne.

S kom in kako komunicirajo, Kerin ni želel razkriti, je pa dejal, da so približno polovico informacij zbrali v Sloveniji, polovica pa prihaja iz tujine. Vprašanja, ali drži, da pri iskanju pomaga tudi ameriški zvezni preiskovalni urad FBI, ni želel komentirati. Tudi Kerin je sicer dejal, da obstaja možnost za razpis nagrade, vendar odločitev o tem še ni bila sprejeta.

Oglasila naj bi se svojcem

Hilda Tovšak, za katero je policija na zahtevo mariborskega okrožnega sodišča v ponedeljek popoldne izdala tiralico, še vedno buri duhove. Po poročanju Večera naj bi se včeraj oglasila svojcem.

»Tovšakovo še vedno iščemo tako v Sloveniji kot v tujini, to pa je vse, kar vam lahko povem,« je za Dnevnik.si dejala predstavnica policije za odnose z javnostmi Vesna Drole. »Zadevo še vedno preverjamo tudi v Keniji, ampak zaenkrat še ni pozitivnih potrditev.«

Po poročanju današnjega Večera policija preiskuje tudi govorice, da je bila Tovšakova morebiti umorjena. »Vse opcije se preigravajo, ampak ta ni prav zelo verjetna. Se pa seveda tudi ta varianta preiskuje,« je pojasnila predstavnica policije za odnose z javnostmi.

Policija nima pooblastil za nadzor svojcev Hilde Tovšak

Ta možnost je malo verjetna tudi zato, ker naj bi se nekdanja gradbena baronica po neuradnih informacijah časnika Večer celo oglasila nekomu od svojih najbližjih. Policija o tem ne ve ničesar. »Policija nima pooblastil za uporabo posebnih metod in sredstev v primeru spremljanja svojcev. Ta pooblastila nekatere evropske države imajo, mi pa pač ne, tako da s tega vidika nimamo možnosti delovanja,« nam je še pojasnila Droletova.

Bratuškova: To je nedopustno

Premierka Alenka Bratušek se danes v Bruslju odzvala na izginotje Tovšakove. Ponovila je stališče, da je to, kar se je zgodilo, nedopustno. "Treba bo najti odgovornega za to, kar se je zgodilo," je še poudarila. Na vprašanje, kdo je odgovoren, pa po njenih besedah v tem trenutku ni mogoče odgovoriti.

Predsednica vlade je zaradi primera Hilde Tovšak za četrtek sicer sklicala sestanek vodstva policije, tožilstva, sodstva in pristojnih ministrstev.

V kabinetu predsednice vlade so že dopoldne ob sklicu sestanka zapisali, da Bratuškova z zaskrbljenostjo spremlja izginotje Tovšakove.

Veniger: Policija dela vse, kar je v njeni moči

Generalni direktor policije Stanislav Veniger je ob robu slovesnosti ob 40-letnici specialne enote policije zagotovil, da policija Hildo Tovšak že od sobote intenzivno išče po celotni državi in tudi v tujini. V ponedeljek zjutraj pa je ustanovil tudi koordinacijsko telo na ravni Generalne policijske uprave.

Omenjeno koordinacijsko telo je Veniger ustanovil z namenom, da se informacije, ki prihajajo, analizira in koordinira delo. Zagotovil je, da policija dela vse, kar je v njeni moči. Delo poteka zelo intenzivno, preverjajo vse informacije, teh pa je veliko, je dejal.

Več iz operativnih razlogov ni razkril. Tako ni ne zanikal ne potrdil ugibanj, ali Hildo Tovšak iščejo tudi na Hrvaškem, v Keniji ali ZDA. Dejal je le, da preverjajo vse možnosti, kam bi lahko odšla. Ob tem je dodal, da so v preteklosti iskali veliko ljudi in večino tudi našli, "ene prej, ene kasneje".

Furlan: Če so bile v postopku napake, bom odstopil

Vodja Specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan je v zvezi s primerom Hilde Tovšak za medije včeraj povedal, da bo odstopil, če se bo izkazalo, da je bila v postopku narejena napaka. Poudaril je tudi, da je bila obtožnica za Tovšakovo, na podlagi katere bi bil lahko podaljšan pripor, na sodišče vložena še preden je bila izpuščena iz pripora.

Furlan je še povedal, da bodo na tožilstvu zdaj počakali, da bodo Hildo našli. Ali se bo delo v okoli 20 kazenskih zadevah, ki zadevajo Tovšakovo, nadaljevalo, je po njegovih besedah odvisno od sodišča, ki jo lahko tudi začasno izloči iz sodnih postopkov. Zadeve, ki so v predkazenskem postopku, pa bodo po njegovih besedah potekale normalno naprej.

Glede poročila, ki ga je od njega zahteval pravosodni minister Senko Pličanič, pa je dejal: "Če bo potreboval dodatna pojasnila, pa sem mu na razpolago. Seveda v okviru zakonskih pristojnosti."

Kazen bi lahko prestajala kljub prošnji za alternativno prestajanje kazni

Medtem je predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša v zvezi s primerom Hilde Tovšak na Višje sodišče v Ljubljani in na Višje sodišče v Mariboru naslovil zahtevi za pregled poslovanja. Kot je zatrdil včeraj, poročilo pričakuje do ponedeljka.

Na včerajšnjih Odmevih je prav tako povedal, da niti zakon o kazenskem postopku niti zakon o izvrševanju kazenskih sankcij ne vsebujeta ovir, ki bi narekovale, da mora sodišče pred prestajanjem kazni v zvezi s primerom Čista lopata, za katero je bila Tovšakova že pravnomočno obsojena, odločiti tudi o prošnji za alternativno prestajanje kazni.

Kot so še navedli na vrhovnem sodišču, je Masleša od Višjega sodišča v Ljubljani zahteval pregled poslovanja v postopku izvršitve kazni, izrečene Hildi Tovšak v kazenski zadevi Čista lopata. Na Višje sodišče v Mariboru pa je naslovil zahtevo za pregled poslovanja v postopku odločanja o ponovni odreditvi pripora Hildi Tovšak v primeru delavcev na gradbišču Termoelektrarne Šoštanj, ki se zoper njo vodi zaradi treh kaznivih dejanj neupravičenega dajanja daril.

Fišer: Za odstop ni nobenega razloga

Generalnemu državnemu tožilcu Zvonku Fišerju se medtem ne zdi, da nosi objektivno odgovornosti glede pobega Hilde Tovšak. »Zakaj nekaj, lepo vas prosim,« je povedal včeraj. Fišer pravi, da ima generalni državni tožilec z zakonom predpisane določene pristojnosti, a to ne pomeni, da mora vsakemu tožilcu dihati za ovratnik in »gledati, ne samo v krožnik pred njim, temveč tudi v njegovo glavo«. Pravi, da tega ne more in ne sme početi.

Osebno odgovornost glede primera čuti vodja specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan, ki je primer tudi vodil. Furlan namerava počakati na rezultate nadzora, ki ga je odredil generalni državni tožilec, takrat pa bo razmislil tudi o nadaljnjih potezah.

Furlan je včeraj na Odmevih sicer pojasnil, da je bil zoper Tovšakove odrejen pripor iz begosumnosti in ponovitvene nevarnosti, a je sodišče 27. marca pripor iz begosumnosti odpravilo. Očitke, da je bil Tovšakovi omogočen beg, ker ni že prestajala zaporne kazni namesto pripora, pa je zavrnil. Povedal je, da bi nevarnost bega obstajala tudi med prestajanjem odrejene zaporne kazni, saj bi imela možnosti prostega izhoda, česar v priporu ni imela.