Za danes je bilo predvideno zaslišanje Aljoše Borkovića iz Bosne in Hercegovine, ki naj bi od Škorjanca kupil računalniški program za vdor v tuje računalnike. A je sodišče v Sarajevu videokonferenco prestavilo na 9. julij.

27-letni Škorjanc, znan tudi pod vzdevkom Iserdo, naj bi v obdobju med marcem 2008 in majem 2011 izdeloval program, s katerim je mogoče vdreti v tuj informacijski sistem, in ga prodajal prek spleta. Med glavnimi kupci naj bi bila španska kriminalna združba, ki naj bi s programom vdrla v računalnike po vsem svetu in jih združila v omrežje Mariposa.

Po obtožnici naj bi bilo z omenjeno škodljivo kodo okuženih najmanj 23.000 računalnikov. Med drugim naj bi z njo izvedli napad na kanadsko spletno obrambno mrežo, v katero so bili vključeni strežniki številnih vladnih in drugih ustanov v državi. Škodo, ki je bila s tem povzročena, se ocenjuje na najmanj 3,3 milijona evrov.

Škorjanc zaenkrat na očitke odgovarja z molkom, saj naj bi se zagovarjal šele, ko se bo seznanil s celotnim dokaznim gradivom. Z njim na zatožni klopi sedi njegovo nekdanje dekle Nuša Čoh, ki je že ob začetku sojenja avgusta lani zanikala krivdo. Obtožnica ji očita, da je Škorjancu posodila svoj transakcijski račun za nečedne posle.

Afero so kriminalisti razkrili v sodelovanju z ameriškim Zveznim preiskovalnim uradom (FBI). Škorjanca so prvič aretirali julija 2010 in ga nato zaradi pomanjkanja dokazov izpustili. Takoj po izpustitvi naj bi se po navedbah iz obtožnice ponovno lotil spornega početja.

Ponovno so ga zajeli oktobra 2011 v njegovem stanovanju v Mariboru in odtlej je bil v priporu vse do prejšnjega tedna, ko je senat okrožnega sodišča sklenil, da se obtoženega lahko izpusti na prostost. Tožilstvo se je na to odločitev sicer pritožilo in višje sodišče je pritožbi ugodilo, a je nižje sodišče ponovno sprejelo enak sklep. Tako se zdaj spet čaka na odločitev višjega sodišča, do takrat pa Škorjanc ostaja na prostosti.

ZDA so zahtevale njegovo izročitev, a Slovenija v to ni privolila. Po poročanju medijev bi mu v primeru izročitve čez lužo grozilo kar 65 let zapora.