Tožba se nanaša na afero Trend, ki je jeseni 1990 močno odjeknila po vsej takratni Jugoslaviji. Zaradi goljufije z avti je bil lastnik in direktor podjetja Trend Form iz Grosupljega, hrvaški državljan Sandi Grubelič, po tistem, ko so ga prijeli v Švici, najprej oproščen goljufij, po razveljavitvi sodbe pa leta 1995 obsojen na sedem let zapora. Sodišče je oškodovance s premoženjskopravnimi zahtevki napotilo na pravdo, tožbo pa je posebej vložilo tudi 143 nesojenih kupcev, predvsem iz Srbije in Črne gore, pa tudi s Hrvaške. Z njo zahtevajo povračilo takratnih 1,1 milijona nemških mark oziroma nekaj več kot sto milijonov tolarjev (okoli 420.000 evrov). Tožniki so svojo terjatev prijavili v stečajno maso in bili v določenem odstotku tudi poplačani.

Neuspešna mediacija

Leta 1998 je sodišče razpisalo dve glavni obravnavi, a Grubeliča zaradi bolezni ni bilo na sodišče. Spis so si nato iz rok v roke podajali različni sodniki, nazadnje ga je dobil sodnik Franc Krepfl. Ko je pred leti poskusil s poravnavo med strankami, sta se Grubeličev pooblaščenec Žiga Klun in pooblaščenka tožnikov, odvetnica Mojca Dvoršek, strinjala, da poskusijo z mediacijo. Trajala je več let, a kot nam je včeraj razložil Klun, brez konkretnega rezultata. Po Klunovih besedah je njihova stran dala določeno ponudbo, s katero se je sicer nekaj tožnikov strinjalo, 84 pa nanjo sploh ni odgovorilo. Nekaj jih je medtem že umrlo, nekateri so v tujini, v Kanadi, na Švedskem in tako dalje, kar je še oteževalo medsebojno komunikacijo. Na koncu se niso zmenili nič in zadeva je spet prešla v roke sodnika Krepfla.

Včeraj je dejal, da bo razveljavil vse dosedanje sklepe, ki jih je že sprejel v tem postopku, in spet začel s prvim narokom. Klun je odgovoril, da je s tem nastala nova pravna situacija, s katero bi moral biti Grubelič seznanjen, kar pa se včeraj ni moglo zgoditi, ker ga na sodišče zaradi bolezni ni bilo. Klun je predlagal preložitev naroka, s čimer se je strinjala tudi Dvorškova, na koncu pa tudi sodnik. Vnovič se bodo sestali 17. aprila.

Bolezenske težave

Vprašanje pa je, kako bo z Grubeličevo prisotnostjo na sodišču. Že leta 1997 so mu zaradi zdravstvenih težav zaporno kazen znižali za pol leta. Iz istega razloga je prišel na Dob šele decembra 1996, junija 1998 pa je vrhovno sodišče izdalo začasno odredbo o prekinitvi prestajanja kazni zaradi kroničnega obolenja. Od takrat je na prostosti, odsedel je le slabo polovico kazni. Kot nam je povedal Klun, je zapor na Dobu pred nekaj leti sam sprožil postopek, da bi ugotovili, ali je prekinitev prestajanja kazni še utemeljena. Komisija za izvedenska mnenja pri ljubljanski medicinski fakulteti je ocenila, da Grubelič zaradi kronične bolezni ni sposoben bivati v zaporu.