Število ropov počasi narašča

Po besedah Draga Menegalije z generalne policijske uprave možje postave zadnji dve leti beležijo manjši porast ropov na bencinskih servisih. Medtem ko so jih leta 2011 našteli 10, naslednje leto pa enega več, je predlani število teh kaznivih dejanj naraslo kar na 26. Lanska statistika še ni končana, policija pa ima uradne podatke za prvo polletje, ko je bilo ropov črpalk 12. Daleč največ jih je na območju ljubljanske policijske uprave, v lanskih prvih šestih mesecih na primer osem. Od leta 2008 so jih policisti PU Ljubljana obravnavali kar 55 (spet niso všteti tisti, ki so se zgodili v drugi polovici lanskega leta) od skupno 108 v vsej državi. Na območju koprske policijske uprave, ki je bila po pogostosti teh kaznivih dejanj v tem obdobju na drugem mestu, pa 16. Sledi PU Kranj s štirinajstimi, drugje pa jih policijska statistika beleži precej manj. Zanimivo je, da se največ tovrstnih ropov zgodi med 17. in 21. uro, kritičen je tudi čas med 22. uro in polnočjo. Čeprav število teh kaznivih dejanj narašča, Menegalija opozarja, da policija še vedno dosega primerljivo stopnjo preiskanosti v primerjavi s predhodnimi leti. Lani so uspešno preiskali 66 odstotkov vseh ropov, predlani je bila preiskanost 53-odstotna, leta 2012 pa 36-odstotna.

Kamere in varnostniki

Obiski (večinoma) zamaskiranih neznancev na bencinskih servisih so se zadnja leta v glavnem končali brez poškodb, v redkih primerih je šlo za lažje poškodbe. Storilci svoje zahteve najpogosteje poskušajo podkrepiti tudi s pomočjo strelnega orožja. Velikokrat se na sodišču izgovarjajo, da orožje ni bilo pravo, pač pa le strašilno, in da s svojimi grožnjami niso mislili resno. A takšni zagovori običajno naletijo na gluha ušesa, kajti za sodišče je pomembno, kako so oškodovanci dojeli to orožje: če so ga imeli za pravo, so bili prestrašeni in se počutili ogrožene, potem je to enako, kot da bi bilo pravo. Pred časom se je eden takih primerov končal na ljubljanskem sodišču – dva obtoženca sta bila vpletena v tri rope, eden pa v enega. S strašilno pištolo so grozili uslužbencem črpalk in tako prišli do skupno 2800 evrov. Kazni so bile razmeroma visoke: eden je dobil sedem let zapora, drugi štiri, tretjega, ki je imel na vesti »samo« en roparski pohod, pa so obsodili na dve leti za zapahi. Za rop je po sedanji zakonodaji sicer zagrožena kazen od enega do deset let zapora. Če gre za rop v skupini dveh ali več oseb ali če je vrednost ukradene stvari (oziroma stvari, ki jo je nameraval ukrasti) velika, storilcu grozi zaporna kazen od treh do 15 let. Če gre za hudodelsko združbo, je zagrožena kazen od pet do 15 let zapora.

Pogostost posameznih kaznivih dejanj se skozi leto in na posameznih bencinskih servisih spreminja, nam je pojasnila Maja Mišanović z OMV Slovenija: »Uspešno sodelovanje s policijo in nenehno izpopolnjevanje varnostnih sistemov pa vsekakor pripomoreta k zmanjševanju takšnih pojavov. Naši varnostni sistemi v veliki meri pomagajo organom pregona, da storilce kaznivih dejanj odkrijejo, sprožen postopek pa tudi ustrezno dokazno podprejo. Kazenski postopki so v veliki meri uspešno zaključeni in škoda nam je povrnjena.« Urška Ojsteršek s Petrola pa je poudarila, da se na servisih srečujejo predvsem s tatvinami goriva. Tudi oni sistematično vlagajo v zagotavljanje varnosti na servisih – vsi so opremljeni z aktivnimi video nadzornimi sistemi, na najbolj izpostavljenih pa občasno angažirajo tudi varnostno službo.

V šestih dneh ubil dva uslužbenca

Za vsakega uslužbenca bencinskega servisa je tak nasilni obisk zagotovo pretresljiva izkušnja (ravno pred kratkim smo poročali o primeru, ko je prodajalka na bencinskem servisu zaradi šoka potrebovala zdravniško pomoč). A v Sloveniji že dolgo ni bilo primera, ki bi se končal z najhujšimi posledicami. Nazadnje je odjeknil pred slabimi štiriindvajsetimi leti, ko sta veliko strahu po državi zasejala mladeniča, stara 25 in 26 let. Krvavi dogodki segajo v junij 1991, ko je Velenjčan Adel Obali v družbi leto dni mlajšega pajdaša v šestih dneh ubil dva uslužbenca Petrolovih bencinskih servisov, prodajalca na Ininem servisu v Rupi na Hrvaškem pa hudo ranil in je preživel le po čudežu. Prva žrtev je padla 14. julija na črpalki v Šentrupertu, druga pa 20. junija v Trebnjem. Oba brezobzirna napadalca sta imela do takrat na vesti le manjše prekrške, med morilskim pohodom pa sta naredila kar nekaj napak, zato so ju policisti hitro prijeli. Jeseni naslednjega leta so jima izrekli sodbo, Obali je dobil takrat najvišjo možno kazen 20 let zapora.