A se ne Bračko ne Kaiserjeva naroka nista udeležila – odvetnika sta povedala, da ima Bračko zdravstvene težave, medtem ko je Kaiserjevi zbolel otrok. To je že drugič, da sta opravičila svojo odsotnost. Tudi v času aprilskega naroka je namreč Kaiserjevi zbolel otrok, Bračku pa se je na poti na zaslišanje pokvaril avto. Sodnik Vladimir Kočevar je včeraj odvetnikoma dejal, da ju bo enkrat pač treba zaslišati, in določil nov datum v ta namen – 1. julij.

Tožbo proti Mariborčanoma, Legitimusu in Novoti je tožilstvo vložilo oktobra 2013. V omenjenih firmah je Bračko odgovorna oseba oziroma ena od dveh odgovornih oseb, registrirani pa sta za področje trgovine, gradbeništva, gostinstva, najemov in drugih storitev. Zoper Bračka, ki je v Mariboru najbolj znan po svojem lokalu Akoya, so za obdobje od leta 2003 dalje opravili finančno preiskavo, da bi ugotovili morebitna nesorazmerja med njegovim premoženjem ter dohodki, seveda zmanjšanim za davke in prispevke, ki jih je plačal v obdobju, v katerem je bilo premoženje pridobljeno.

Očitno nesorazmerje

Po navedbah specializiranega tožilstva je finančna preiskava že na prvi pogled pokazala, da obstaja očitno nesorazmerje med obsegom premoženja in dohodki in da je del premoženja Bračko prenesel na z njim povezane osebe. Sklepati je, da se je kot »povezana oseba« v sodnem postopku tako znašla tudi Kaiserjeva, ki naj bi bila v spornem času Bračkova zunajzakonska partnerica. Vrnitev premoženja je po zakonu namreč mogoče zahtevati tudi od tistih, ki jim je bilo nezakonito nagrabljeno premoženje podarjeno ali prodano za simbolično ceno.

Bračko se je znašel tudi v kazenskem postopku. Sodišče je ugodilo tožilstvu ter zoper njega in sostorilce uvedlo preiskavo zaradi kaznivega dejanja trgovine z ljudmi, ki še ni končana. Tožilstvo je tudi zavarovalo premoženje Legitimusa in Novote, tako nepremičnine kot tudi premičnine (tudi lokal Akoya), prav tako naj bi po naših informacijah zavarovali stanovanje, ki je pisano na Kaiserjevo.

Kot že rečeno, sodišče toženih strank do zdaj še ni uspelo zaslišati. Odvetnik Igor Grošelj je včeraj sodniku izročil potrdilo o opravičeni zadržanosti z dela za Kaiserjevo, a ker je šlo za kopijo, bo Kočevar še preveril njegovo verodostojnost. Originalno zdravniško opravičilo mu mora poslati tudi Bračko. V dokaz, da se je slednjemu aprila res pokvaril avto, je odvetnik Matjaž Pajk sodišču že dostavil potrdilo avtovleke in servisa. Tožilka Barbara Lipovšek je ob tem pripomnila, da je bil delovni nalog avtoservisa odprt šele ob 16.30, medtem ko je bil Bračko vabljen na sodišče že v jutranjih urah.

Trije primeri še brez epiloga

Tožbe na podlagi zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora so novost, ki še nima sodne prakse. Prvo so vložili zoper Portorožana Andreja Lapornika, obsojenega preprodajalca mamil, s katero zahtevajo vrnitev 270.000 evrov nezakonito pridobljenega premoženja. Tožilstvo bi zahtevalo še več, a so Laporniku 70 tisočakov odvzeli že v kazenskem postopku. Finančna preiskava je pokazala, da je od leta 2006 do aretacije v začetku leta 2012 »zaslužil« okoli 340.000 evrov, čeprav so njegovi neto dohodki znašali komaj 45 tisočakov.

V petek bo sodišče spet obravnavalo tožbo proti koprskima zakoncema Nihadu in Gordani Kurtović, ki sta bila obsojena na dveletno zaporno kazen zaradi zlorabe prostitucije. Tožilstvo od njiju terja vrnitev premoženja v vrednosti 1,5 milijona evrov. Od moža v gotovini zahteva 320.000 evrov, od žene pa 262 tisočakov. Predlaga tudi odvzem več nepremičnin, ki jih imata na Obali.

Specializirano tožilstvo je že novembra predlani uvedlo finančno preiskavo tudi zoper prvoobtoženega v zadevi Balkanski bojevnik Dragana Tošića in njegova podjetja oziroma podjetja v lasti njegove družine. Po nekaterih podatkih je tudi proti njemu že vložilo tožbo.