Maribor.Obtoženi nekdanji nogometni reprezentant Slovenije, zaradi katerega je ta sodni postopek doživel veliko medijske pozornosti, je včeraj izpustil prvostopenjski sodni finale. Ker se je Goran Šukalo izognil razglasitvi sodbe, ni slišal besed mariborske okrožne sodnice Andreje Lukeš, ki je dejala, da ni kriv očitanih mu kaznivih dejanj.

Zagovornika obtoženega Šukala, Franci Matoz in Franc Rojko, sta se ob takšnem nepravnomočnem razpletu na široko nasmejala. Že med sodničino obrazložitvijo sodbe sta iz žepov potegnila svoja mobilna telefona in začela nekomu sporočati veselo novico. Opazno slabe volje pa je bila okrožna tožilka Bojana Podgorelec. Napovedala je, da se bo zoper sodbo pritožila, ker je po njenem prepričanju sodni senat napačno ocenil dejansko stanje.

Podgorelčeva je očitala Šukalu, da je bil član hudodelske združbe, ki je organizirala nelegalne športne stave. Vplačal je kar 12.102 stavi v skupni vrednost 5,5 milijona evrov. Po prepričanju tožilstva pa to ni bil zgolj njegov denar, temveč naj bi bil Šukalo v Nemčiji skrbel, da so v ilegalno stavnico vplačevali tudi drugi igralci, kar pa je obtoženi vseskozi zanikal.

Član nemškega drugoligaša MSV Duisburg se je v tem postopku izgovarjal, da je bil odvisnik od športnih stav in da je hazardiral, ne da bi vedel, da je bilo to početje nelegalno. Sodišče mu je verjelo. Pri tem je sodnica opomnila, da nobena priča ni obremenila Šukala, pa tudi prikriti prisluhi telefonskih pogovorov niso ponudili dokaza, da je obtoženi vplačeval stave tretjih oseb.

Po drugi strani pa senat ni verjel zagovoru obtoženega Zvonka Hajška. Ker naj bi v hudodelski združbi skrbel za pridobivanje denarja za pokrivanje limitov pri polaganju stav v Avstriji, ga je sodišče nepravnomočno obsodilo na dve leti zapora. Hajšek je 20 mesecev preživel v priporu in hišnem priporu. Preostalo kazen bo moral odslužiti s 150 urami dela v splošno korist, državi bo moral plačati 5001 evro denarne kazni in ji povrniti 28.800 evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi, je še odločilo sodišče. Hajškov zagovornik Viktor Osim pa je napovedal pritožbo na takšno odločitev.

Sodni postopek v mariborski stavniški aferi se je začel marca lani. Kosti Turnerju, Ivanu Vinku, Vasji Turnerju, Goranu Šukalu in Zvonku Hajšku je obtožnica očitala, da so od novembra 2008 do aprila 2011 sodelovali pri pobiranju nelegalnih športnih stav. Skupaj naj bi se v ilegalni stavnici obrnilo nekaj manj kot 43 milijonov evrov, organizatorji pa so s provizijami zaslužili skoraj milijon evrov. Kosta Turner, Ivan Vinko in Vasja Turner so krivdo priznali že septembra lani, sodni senat pa jim je prisodil zaporne kazni.