Kranjski odvetnik Branko Lipovec, ki je moral lani sesti na zatožno klop skupaj z Igorjem Bavčarjem, Boškom Šrotom in še štirimi drugimi obtoženci, bo zaradi neetičnega ravnanja pri opravljanju svojega poklica očitno ostal tudi brez odvetniške licence. Potem ko je na ljubljanskem sodišču priznal krivdo za ponarejanje oziroma pomoč pri ponarejanju listin, za kar je bil obsojen na sedemmesečno pogojno zaporno kazen, je namreč disciplinski postopek proti njemu sprožila tudi Odvetniška zbornica Slovenije. In disciplinsko sodišče je zdaj odločilo, da se Lipovcu za obdobje leta in pol prepove opravljanje odvetniškega poklica. A odvetniku takšen razplet ni po godu, zato se je na odločitev že pritožil, tako da odločba še ni pravnomočna.

Odvetnik priznal krivdo

Lipovec si je zatožno klop v izjemno odmevnem procesu, ki se je na ljubljanskem sodišču začel marca lani, delil z nekdanjim prvim možem Istrabenza Igorjem Bavčarjem in nekoč največjim lastnikom Pivovarne Laško Boškom Šrotom, »družbo« pa so jim delali še nekdanji finančni svetovalec Istrabenza Kristjan Sušinski, njegov brat in zastopnik družbe Microtrust Nastja Sušinski, lastnik blejske Sportine Bahtijar Bajrović ter nekdanji direktor Infonda Holdinga Matjaž Rutar. Specializirano tožilstvo jim je očitalo zlorabo položaja, ponareditev ali uničenje poslovnih listin in pranje denarja.

Branko Lipovec se je znašel med obdolženimi, ker naj bi kot odvetnik leta 2007 pripravil opcijske pogodbe med Pivovarno Laško, Sportino Bled in podjetjem Microtrust, ki so bile po trditvah tožilstva antidatirane. S tem naj bi služile izključno formalnemu »pokritju« preprodaje 7,3-odstotnega paketa delnic Istrabenza, ki je isto leto iz lastništva Pivovarne Laško prek več podjetij romal v roke delničarjev Istrabenza iz tabora njegovega tedanjega direktorja Bavčarja. Poleg Rutarja je imel po mnenju tožilstva v celotni zgodbi še najmanj »masla« na glavi prav Lipovec, zato niti ni bilo presenečenje, ko je odvetnik že pred začetkom sojenja s tožilstvom sklenil sporazum o priznanju krivde, sodišče pa ga je nato obsodilo na sedem mesecev pogojne zaporne kazni.

Prepoved za leto in pol

Ko smo pred časom pisali o Lipovčevem primeru, je bilo nekaj naših sogovornikov iz odvetniških vrst ogorčenih, ker zaradi dokazano neetičnega opravljanja dela – s čimer je jasno pokazal tudi, da ni vreden zaupanja – ni ostal brez odvetniške licence. A se je izkazalo, da je odvetniška zbornica že takoj po lanski obsodbi sprožila postopek pred disciplinskim sodiščem. Tega sicer sestavljata dva vrhovna sodnika in trije odvetniki. Disciplinski tožilec zbornice je za Lipovca predlagal najstrožji ukrep, to je odvzem odvetniške licence, čemur je sledilo tudi disciplinsko sodišče, ki mu je izreklo prepoved opravljanja odvetniškega poklica za obdobje leta in pol. Ker se je odvetnik na takšno odločitev pritožil, bo imelo zadnjo besedo o njegovi nadaljnji usodi vrhovno sodišče.