Drugo skupino (sestavlja jo 26 obtožencev) so ravno pred dnevi začeli vabiti na predobravnavne naroke, tretji, ki se je poleg drog ukvarjala tudi z goljufijami, pa naj bi začeli soditi v začetku prihodnjega leta. Gre za 19 obtožencev, med njimi pa naj bi glavno vlogo igrala predvsem dva: že obsojeni Darko Henigman in, kot je zapisano v obtožbi specializiranega tožilca Boštjana Jegliča, njegov svetovalec in veliki učitelj Miha Michael. Tudi 45-letni Michael je bil že obsojen, med drugim zaradi umora – leta 1989 je med služenjem vojaškega roka v bivši Jugoslaviji ubil svoje dekle.

Do metadona prek medicinske sestre, zaposlene v zaporu

V omenjeni obtožbi je govor o dveh hudodelskih združbah. Dobro organizirani Henigman, Michael, Adem Ademi, Zoran Musić, Tadej Škrinjar in Ervin Viktor Stuhne naj bi skupaj s še nekaj neodkritimi osebami preprodajali kokain. Druga skupina (poleg Henigmana in Michaela tudi Adnan Zukanović, Saša Dujmović, Edhem Tukić, Damijan Nežmah, Hamzo Nuhija, Jasmin Rastoder, Hasan Smajlović in Admir Džombić) pa naj bi trgovala tudi s heroinom. Henigman in Michael naj bi pri svojih dobaviteljih organizirala nakup droge ter jo nato prodajala naprej utečenim odjemalcem. Stuhnetu, na primer, naj bi od marca do aprila lani dobavila za najmanj 3000 evrov kokaina, Ademiju pa za pet tisočakov. Kot je razvidno iz telefonskih prisluhov, je Henigman sproti poročal o svojih poslovnih težavah Michaelu, ki mu je svetoval, kako naj ukrepa. Naj se, na primer, neposredno ne izpostavlja, ampak za to angažira koga drugega, kako naj razširi svoje posle še na območje Pulja na Hrvaškem in podobno.

Toda čeprav so bili vpleteni v medsebojnih komunikacijah zelo previdni, niso opazili, ko so se med kupci njihovega vročega blaga pojavili tudi tajni policijski delavci. Henigman je s policisti pod krinko sklenil kar nekaj kupčij: enkrat jim je prodal 50 gramov kokaina za 3800 evrov, drugič 24 gramov za 1900 evrov, potem 80 gramov za 5400 evrov in še skoraj 100 gramov za 6700 evrov. Preprodajal je tudi metadon in tudi nekaj te »robe« je dobavil policistu. Deset stekleničk s po 100 mililitri naj bi mu priskrbela celo medicinska sestra, zaposlena v koprskem zaporu, Kristina Pančič, piše v obtožnici. Z »nepravim« kupcem se je po trditvah tožilstva povezal tudi Zukanović: policistu je prodal 240 gramov kokaina, v zameno pa dobil 16.170 evrov. Ker je bilo v prodaje vpletenih več pajdašev, so si nato zaslužek razdelili.

Brez posojila in praznih žepov

Michael, Henigman in pajdaši pa naj bi imeli na vesti tudi nekaj težkih goljufij. Skupaj s Škrinjarjem, Samom Kaičem in Zoranom Glišićem naj bi Andreja V. oskubili kar za 124.000 evrov. Obljubljali so mu, da mu lahko prek nekega, kasneje se je izkazalo, da neobstoječega, avstrijskega bančnika Mathiasa uredijo 1,2 milijona evrov kredita. A prej jim je moral plačati »polog za sprostitev posojila«, pa nato še en tak »polog« in neko »varščino«. Denar so predali (neobstoječemu) notarju, ki naj bi ga deponiral, a ga Andrej V. ni nikoli več videl – posojila pa tudi ne. Ko je prišlo do situacije, da se je hotel Andrej V. po telefonu pogovoriti z Mathiasom, je slednjega »igral« Henigman. »Urejali« so mu še en kredit pri Hypo Banki, a vse, kar so uredili, je bilo to, da je ostal še brez dodatnih 35 tisočakov. V vlogi bančnika, tokrat z imenom Miro, je spet nastopal Henigman.

Na »kreditne limanice« so speljali tudi Majo B. Zelo zavzeto so ji urejali posojilo s pomočjo »bančnika Mira« (Škrinjar), kasneje pa še s pomočjo prav tako neobstoječega Primoža. Plačala jim je dobrih 62.000 evrov, za posojilo pa se je seveda obrisala pod nosom. Goljufi so bili že vnaprej zmenjeni, kolikšen del zaslužka pripada komu. Škrinjarju in nekemu Sebastjanu (preiskovalci še vedno ne vedo, za koga gre) skupaj 20 odstotkov, Michaelu in Henigmanu pa vsakemu po 40 odstotkov.