Osumljenca za sredin strelski napad na satirični časopis Charlie Hebdo, brata, 32-letni Cherif Kouachi in 34-letni Said naj bi se nahajala severovzhodno od Pariza. Le Figaro poroča, da so do zob oboroženi pripadniki varnostnih sil zaprli ceste v smeri vasi Longpont in preiskali več hiš. Iskanje je zdaj osredotočeno na tem območju.

Francoski mediji so pred tem poročali, da sta se osumljenca zabarikadirala v hišo v bližnjem kraju Crepy-en-Valois. Župan občine Bruno Fortier teh informacij sicer ni potrdil. Sicer je povedal, da obrobje mesta preletavajo helikopterji ter da je na območju veliko policistov.

France 24 je poročal, da so v Crepy-en-Valois potekale preiskave od hiše do hiše, britanski Daily Mail pa, da lov za osumljencema poteka v gozdu v okolici Villers-Cotterets, blizu vasi Longport, severovzhodno od Pariza. BBC poroča, da so oblasti zaprle ceste v okolici Longporta.

Na sled prišli po zaslugi očividcev

Kot še poročajo francoski mediji, so na sled osumljencev prišli po zaslugi očividcev, ki naj bi brata opazili na bencinski črpalki. Tam sta sta v avto natočila gorivo in se odpeljala naprej, poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki se sklicuje na vire blizu preiskavi. Opazil ju je delavec na črpalki. Na območju so zaprli ceste, očividci poročajo o številčni navzočnosti varnostnih sil.

Mlajši brat je znani džihadist

Francoska policija v povezavi z včerajšnjimi napadi išče 32-letnega Cherifa Kouachija, znanega džihadista, ki so ga leta 2008 obsodili zaradi sodelovanja pri pošiljanju islamskih borcev v Irak, ter njegovega 34-letnega brata Saida. Oba sta bila rojena v Parizu in naj bi bila stara znanca policije, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Policija je iskalno operacijo poleg Pariza in njegove okolice razširila še na Strasbourgu in Reims.

Preberite še: Slovenski novinarji z dvigom svinčnikov izrazili solidarnost s francoskimi kolegi

»Več oseb je bilo pridržanih prek noči,« je francoski premier Manuel Valls povedal za radio RTL radio. Kot je še dodal, sta bila domnevna storilca znana policiji, ki jima je pred napadom »zagotovo sledila«.

Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP, ki se sklicuje na neimenovan sodni vir, so med pridržanimi moški in ženske, ki so blizu osumljenima. Za zdaj ni znano, kje so jih pridržali.

V avtomobilu pozabila dokument?

Po poročanju francoskega časnika Le Point naj bi brata po napadu storila hudo napako, s katero sta policiji omogočila, da jim je prišla na sled. V avtomobilu, s katerim sta pobegnila s kraja napada, naj bi namreč pozabila osebni dokument.

»Družinska teroristična celica«

Po poročanju francoskega časnika Le Monde je napad izvedla »družinska« teroristična celica, saj naj bi bil 18-letnik, ki se je predal policiji, sorodnik Cherifove soproge. Imata enak priimek. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP gre za Mourada Hamyda, ki bi bratoma lahko pomagal pri begu z avtomobilom. Njegova vpletenost je vprašljiva, saj so sosedi in številni njegovi sošolci pričali, da je bil v sredo dopoldne v šoli. Iz policijskih virov se je izvedelo, da je v priporu, da pa proti njemu niso vložili še nobenih obtožb.

Po Evropi minuta molka za žrtve

Med minuto molka se je v Parizu ustavil javni promet, žrtve pa so z molkom počastili v šolah in številnih podjetjih. Radijske postaje so opoldne predvajale pesem Imagine od Johna Lennona. Podobno kot v Bruslju so tudi v Franciji na pol droga spustili zastave, z minuto molka pa so se žrtev spomnili tudi evropski poslanci in komisarji.

Papež Frančišek, ki je že obsodil grozovit napad, je njegovim žrtvam posvetil jutranjo mašo v Vatikanu. Kot je dejal, nas je teroristični napad v Parizu spomnil na človeško krutost. »Molimo za žrtve te krutosti, tako veliko jih je. Molimo tudi za storilce te krutosti, da bi Gospod spremenil njihova srca,« je dejal. Argentinski papež je danes tudi odprl poseben račun na Twitterju, #PrayersForParis (Molitve za Pariz).

(Foto: Reuters)

Le Penova za smrtno kazen

Prva dama francoske skrajno desne stranke Nacionalna fronta Marine Le Pen je danes dejala, da bi ob morebitni zmagi na predsedniških volitvah leta 2017 znova vzpostavila sistem smrtne kazni. »Moje osebno mnenje je, da bi morala smrtna kazen obstajati v francoski ustavi,« je Le Penova dejala za kanal France 2. »Vedno sem govorila, da bi morali imeti Francozi možnost o tem odločati na referendumu,« je pristavila.

O radikalnem islamizmu in ukrepih, s katerimi bi zaščitili svoje državljane, bo Le Penova govorila s predsednikom Francoisom Hollandom. »Ne sme nas biti strah reči, da govorimo o terorističnem napadu, ki so ga izvedli v imenu radikalnega islama. Ni več časa za zanikanje in hinavščino. Jasno in glasno moramo obsoditi in zavrniti islamistični fundamentalizem,« je zaključila. Le Penova je sicer že večkrat poudarila, da »islamski fundamentalisti po svetu vsak dan pobijejo na tisoče ljudi«.

»Napad na Pariz je šele začetek«

Na drugi strani pa muslimanski skrajneži napad na tednik Charlie Hebdo pozdravljajo. Na twitterju je na primer uporabnik Abu Dujana napadalce označili za junake, na portalu Youtube pa se je pojavil posnetek, na katerem so fotografije napada pospremljene z verskimi pesmimi. Na spletnih omrežjih je bilo moč po poročanju nemške tiskovne agencije dpa prebrati tudi, da je bil napad na Pariz šele začetek.

Iz tednika Charlie Hebdo so medtem danes sporočili, da bodo kljub veliki izgubi prihodnjo sredo izšli. S tem želimo pokazati, da »neumnost ne bo zmagala«, je povedala kolumnist Patrick Pelloux. »Zelo težko je. Vsi trpimo, žalujemo, strah nas je, a bomo kljub temu to storili, ker neumnost ne bo zmagala,« je dejal.

(Foto: AP)

Napadalci so v sredo v napadu na satirični časnik Charlie Hebdo ubili 12 ljudi, še enajst pa jih ranili. S kraja zločina so nato pobegnili. Francoska policija je sprožila obsežno iskalno akcijo, ki jih je pripeljala do Reimsa na severovzhodu Francije v pokrajini Champagne. Protiteroristična policija je izvedla napad na objekt, kjer naj bi se skrivali napadalci, pri tem pa ubila enega ter ujela dva domnevna terorista, poroča NBC po navedbah dveh neimenovanih ameriških uradnikov.

Odgovornosti za napad do sedaj ni prevzela nobena teroristična skupina in ameriški mediji ugibajo, da bi lahko šlo za dejanje posameznikov, užaljenih zaradi verskih prepričanj. Al Kaida na arabskem polotoku ne prevzema odgovornosti za napad, čeprav pa ne zavrača možnosti, da so napadalci dobili navdih pri njej.