Na ljubljanskem sodišču so včeraj zaslišali nekdanjega slovenskega veleposlanika na Hrvaškem Boštjana Kovačiča, ki ga država toži za 65.000 evrov odškodnine. Gre za regresni zahtevek, ki ga je država na podlagi sodne poravnave plačala za škodo, povzročeno na slovenski rezidenci na zagrebškem Pantovčaku. Lastnica te vile je leta 1998 z našim veleposlaništvom v Zagrebu podpisala najemno pogodbo, dve leti pozneje pa se je pritožila, češ da je nekdanji veleposlanik brez njenega dovoljenja obsežno preuredil hišo, njeno pohištvo pa neprimerno shranil, da je začelo propadati. Republika Slovenija je lastnici vile po poravnavi pred zagrebškim sodiščem plačala 65.000 evrov, ki jih zdaj terja od Kovačiča.

Toženi je očitke Vesne Škerlep in države včeraj odločno zavrnil. Povedal je, da je Škerlepova že takoj videla, kako so obnovili rezidenco, saj ga je po vselitvi obiskala. »Bila je zadovoljna in ni imela nobenih pripomb. Pozneje pa je očitno 'obrnila ploščo', da bi dodatno še kaj iztržila,« je izjavil nekdanji veleposlanik.

Kovačič je razložil, da so lastniku prejšnje rezidence v Bosanski ulici samo polovico najemnine plačevali na račun, preostalo pa v gotovini, zato se je odločil za nov najem – šlo je za hišo na Pantovčaku, nedaleč od predsedniških dvorov. Zunanje ministrstvo je z najemom soglašalo, sredstva za obnovo so bila odobrena. S podrobnostmi obnove se Kovačič ni ukvarjal (»moje delo so bili politični odnosi s Hrvaško«), je pa res, da je bila hiša v slabem stanju, čeprav je bilo tam prej pakistansko veleposlaništvo. »Tapete so visele z zidu, tla in stopnice so bili uničeni. Pohištvo je bilo majavo, sedežna garnitura je bila katastrofalna, zamenjati je bilo treba kuhinjo, zvonec ni delal, internet tudi ne,« je včeraj našteval toženi. Ko se je vselil, je bila hiša v glavnem že obnovljena, manjkal je le še kakšen kos pohištva. Škerlepova ga je takrat obiskala in menda je bila presenečena, kako so jo lahko v tako kratkem času spravili v takšno stanje. »Nič ni rekla, da bi bilo kar koli narobe,« je povedal Kovačič in dodal, da niti ni imela pripomb na kasnejši aneks k najemni pogodbi. Z njim so na zahtevo zunanjega ministrstva dolgoročno predelili pogodbo o najemu do leta 2003, vključili pa tudi možnost, da pozneje rezidenco odkupijo, da bi lažje upravičili vse vložke vanjo.

Škerlepova je v postopku pred sodiščem v Zagrebu pričala, da je bila vila predrugačena in uničena. Med drugim naj bi z novim itisonom uničili marmorna tla, izginilo naj bi precej pohištva, luči, alarm, medeninaste pipe in tako dalje. Spiska manjkajočih predmetov Kovačič včeraj ni hotel niti pogledati. »Skrajno primitivna in ponižujoča se mi zdijo namigovanja, da sem jaz kaj odnesel,« je izjavil, dejal pa tudi, da je ob koncu njegovega veleposlaniškega mandata maja 2003 komisija zunanjega ministrstva v rezidenci opravila inventurni popis in ni imela nobenih pripomb. Na vprašanje sodnice Martine Zidar, ali je po svojem odhodu hišo spravil v prejšnje stanje, kot je to zahtevala pogodba, je odvrnil, da ne. To niti ni bilo mogoče, saj se je za naslednjih šest mesecev tja naselil njegov naslednik Peter Bekeš.

Sojenje se bo nadaljevalo junija, ko naj bi med drugim zaslišali tudi Škerlepovo.