Zdravniki so postavili diagnozo, da je okužena z rotavirusom. Namestili so jo v pediatrični oddelek, kjer je čez približno štiri ure mati opazila, da otrok hudo hrope. Na pomoč je poklicala sestro, ki je ugotovila, da deklica več ne diha. Namesto da bi jo začela takoj oživljati, jo je odnesla na oddelek za intenzivno terapijo. Tam je po oživljanju sicer znova zadihala, vendar je bilo že prepozno. Dekletce je umrlo 1. aprila 2009.

Ugotovili več strokovnih napak

Notranji nadzor kliničnega centra ni razkril nepravilnosti. Do povsem drugačnih sklepov pa je prišla komisija zdravniške zbornice, ki je razkrila več strokovnih napak, med drugim je bil neustrezen nadzor nad deklico. Pooblaščenec oškodovancev Franci Matoz je zatem sprožil kazensko ovadbo zoper odgovorne, tožilstvo je začelo preiskavo in lani vložilo obtožnico zoper četverico, ki pa še ni postala pravnomočna. Pristojni tožilec je namreč po vložitvi obtožbe vrnil zadevo v preiskavo v dopolnitev, ker je tako zahteval izvenrazpravni senat okrožnega sodišča v Mariboru.

Pravnomočna tudi še ni sodba, ki jo je pred dnevi spisal mariborski okrožni sodnik Janez Žirovnik. Je pa to prvi sodni epilog v tej žalostni zgodbi. Po poročanju časnika Večer je Žirovnik ocenil, da mora UKC Maribor družinskim članom pokojne Žane plačati 57.366 evrov odškodnine. Materi je dosodil 26.300 evrov, očetu 20.666 evrov, Žanini sestrici dvojčici pa 10.400 evrov. K tem zneskom bo treba prišteti še pripadajoče obresti. Golobova in Namestnik sta v svoji tožbi terjala dobrih 72.000 evrov.

Niso preprečili hude dehidracije

Pri presojanju odškodninske odgovornosti se je sodnik lahko oprl na dve izvedenski mnenji, ki sta bili spisani v zvezi z zdravljenjem male Žane. Za pravdni postopek ga je sestavil dunajski pediater, kardiolog Peter Voitl, za kazenskega pa komisija za izvedenska mnenja ljubljanske medicinske fakultete, ki jo je vodil Štefan Grosek s klinike za pediatrijo. Iz obeh mnenj izhaja, da bi zdravljenje deklice z veliko verjetnostjo doživelo drugačen razplet, če bi ji takoj po sprejemu v UKC Maribor pravilno dovajali tekočino, saj bi s tem preprečili hudo dehidracijo, ki je bila eden ključnih dejavnikov, zaradi katerega je deklica utrpela smrtonosni možganski edem.

»Odločitev sodnika Janeza Žirovnika je povsem utemeljena, predvsem pa pravična. V postopku smo namreč dokazali, da je otrok umrl zaradi napake zdravnice. Starši so z odločitvijo sodišča zadovoljni, vendar družini prisojena odškodnina ne pomeni ničesar. V postopek so starša šli zgolj in izključno zato, da se ugotovi, da je njuna Žana umrla zaradi napake zdravnice,« je sodbo komentiral odvetnik Matoz. Mariborski klinični center se bo pritožil zoper prvostopenjsko sodbo zaradi prepričanja, da delavci bolnišnice niso odgovorni za smrt male pacientke.