Finsko sodišče je na prvi stopnji oprostilo peterico nekdanjih direktorjev in uslužbencev podjetja Patria, obtoženih, da so sodelovali v podkupovalni verigi, ki se je končala v Sloveniji. Sodišče je ugotovilo, da dokazi, ki jih je predložil tožilec Jukka Rappe, ne zadostujejo. Pomembno pa je, da sodišče ni ugotovilo, da dokazi niso resnični. Le ni jih dovolj, je včeraj za Dnevnik komentiral Rappe. Dejal je, da osemdeset strani dolgo sodbo še preučuje, odločitev o pritožbi na višje sodišče pa bo sprejel prihodnji teden.

Stroški presegli milijon evrov

Ugotovitve sodišča o veljavnosti dokazov nam je včeraj potrdil tudi novinar finske televizije YLE Jussi Hanhivaara, ki nam je v telefonskem pogovoru nekatere dele sodbe neposredno prevajal iz finščine v angleščino. »Stroški dosedanjega postopka so že presegli milijon evrov,« je orisal finančne dimenzije procesa, ki je zajel tri države, poleg Finske še Avstrijo in Slovenijo.

»Zelo pomembno bi bilo, da bi se zdaj tožilstvo pritožilo in da bi dobili odločitev višjega sodišča,« pravi dekan helsinške pravne fakultete Kimmo Nuotio. Opozoril nas je, da bi lahko v skladu s finsko kazensko-procesno zakonodajo na naslednji stopnji tožilci predložili tudi nove dokaze. »Vendar le takšne, ki so se pojavili kasneje in ki jih tožilci poprej še niso poznali. Zadeva je malenkost občutljiva, a prepričan sem, da tožilci niso zadovoljni in da bodo vztrajali pri svojih trditvah, da je šlo za podkupovanje.« Spomnil nas je tudi, da finsko sodišče ni uporabilo dokazov iz Slovenije, ker sodni postopek v Sloveniji še ni zaključen.

Primer je zelo zapleten, ugotavlja Nuotio. »Definicija korupcije je na Finskem nekoliko ožja kot v Sloveniji. Ni namreč dovolj, da so ljudje iz Patrie denar izplačali nekomu v Sloveniji. Le če bi v Patrii jasno vedeli, da je ta denar res končal pri političnih odločevalcih in da je povzročil, da je bila na razpisu izbrana Patria, bi jih lahko obsodili. Celotne denarne verige pa tožilcem ni uspelo dokazati.« Dejal je sicer, da sodbe še ni prebral do konca in je zato v celoti ne more komentirati.

Procesa v Sloveniji in na Finskem ločena

Oglasil se je tudi finski novinar Magnus Berglund, ki je pred leti za YLE pripravil dokumentarec Resnica o Patrii. »Odločitev sodišča me je resnično presenetila. Sicer je še nisem povsem prebral, a sem presenečen zaradi trdnih pisnih dokazov v primeru,« je povedal Slovenski tiskovni agenciji.

Neodvisni pravni strokovnjaki v Sloveniji včerajšnjega izida prvostopenjske sodne obravnave na Finskem niso želeli javno komentirati, a tudi iz njihovih odzivov je bilo mogoče razbrati presenečenje. Eden od njih pa nas je ob tem opozoril, da neposredne povezave med finskim in slovenskim procesom ne smemo iskati. V Sloveniji so bile v postopku druge osebe, uporabljeni so bili drugi dokazi, pravo obeh držav se razlikuje. Zato je mogoče pričakovati, da finska sodna odločitev na odločitev višjega sodišča v Sloveniji ne bo vplivala.

Z višjega sodišča v Ljubljani so nam sicer že 30. decembra sporočili, da »sodnica poročevalka na zadevi intenzivno dela«. »Kdaj bo zadeva obravnavana, ne želimo špekulirati,« so zapisali v elektronskem pismu.

Predvčerajšnjim so na naša vprašanja odgovorili, da ni v zvezi s tem »nič novega«.

Janez Janša, Tone Krkovič in Ivan Črnkovič so bili lani poleti v korupcijski aferi Patria že obsojeni na zaporne kazni, a so se kasneje pritožili. Tožilstvo zanje zahteva do dve leti zapora. V Avstriji je bil v sorodnem procesu na triletno zaporno kazen lani obsojen poslovnež Wolfgang Riedl.

16