O Zaveršniku smo pisali že leta 2006, ko so ga zaradi umora obsodili na pet let zapora. Pištolo je nameril na leto starejšega znanca, ena krogla ga je zadela v koleno, druga pa v vrat. Poškodbe so bile tako hude, da je žrtev petnajst dni pozneje umrla zaradi prestrelitve možganov. Zaveršnik je takrat trdil, da se je le hudo prestrašen branil pred znančevim napadom in torej streljal v silobranu, a sodišča ni prepričal, tako da je končal je za rešetkami.

Vsestransko koristno olje

Ko so ga pred približno dvema letoma pogojno odpustili iz zapora, je imel, kot je zdaj razložil na sodišču, precejšnje težave z depresijo in tudi preganjavico. Prijatelj mu je dal hašiševo olje, rekoč, da pomaga, a je bil sam do takšnega zdravila najprej precej skeptičen. Nekaj ga je podaril, a ko je videl, da deluje (»z njim so si ljudje celili rane, pomagal pa je tudi pri drugih boleznih«), se je odločil, da si z njim poskusi pomagati tudi sam, sploh ker je imel tudi težave z ledvicami. Potem je prek spleta izvedel, da koristi tudi pri epileptičnih napadih, s katerimi se že vse življenje spopada sestra njegove partnerice. »Glede na izkušnje, ki jih imajo s tem v Ameriki, smo se tudi mi odločili za takšno zdravljenje. Sam sem se ponudil, da bom priskrbel hašiševo olje, nisem pa sorodnikov obremenjeval s tem, kje ga bom dobil. Niso vedeli, da ga bom sam pridelal...« je pojasnil in dodal, da je eden od podpisnikov peticije za legalizacijo marihuane v Sloveniji. Na vprašanje, ali pri nas kdo zdravi s konopljo, je odgovoril, da tudi na onkološkem inštitutu v zvezi s takšnim zdravljenjem »popuščajo«, čeprav konoplje na recept ne predpisujejo.

Zaveršnika so policisti odkrili na podlagi anonimne prijave. »Očitno sem šel nekomu na živce, ker sem olje dajal praktično zastonj in tako odžiral zaslužek nekaterim, ki prodajajo konopljo dvomljive kakovosti,« je dejal obtoženi in še enkrat poudaril, da mu je šlo zgolj za lastno zdravje in zdravje bližnjih. Iz konoplje, ki so mu jo zasegli, bi po njegovih besedah lahko pridelal le tri do štiri decilitre hašiševega olja. Ko mu je tožilka Manja Prezelj rekla, da kriminalisti med hišno preiskavo niso našli niti kapljice hašiševega olja, je odvrnil, da ga očitno niti niso iskali in da ga ima še vedno nekaj doma. Na vprašanje, kako je bila v hiši v Rodici napeljana elektrika, pa je odvrnil, da mimo števca. Zakaj, je nadaljevala tožilka. »Zaradi stroškov,« je pojasnil obtoženi.

Obramba dvomi o zakonitosti dokazov

Kriminalist Aleš B. je nato na prostoru za priče razložil, da so zaradi suma, da gre za tatvino elektrike, na hišno preiskavo povabili tudi delavce Elektra. Po kriminalistovih besedah se je na koncu izkazalo, da tatvine ni bilo, kar mora sodišče še razčistiti. Sicer pa je zagovornik Milan Krstič v pričo na veliko vrtal z vprašanji o postopkih, ki jih je pred aretacijo opravila policija in ki so privedli do hišne preiskave. Že na predobravnavnem naroku je namreč izrazil prepričanje, da so hišo tajno opazovali brez ustrezne odredbe. A sodnica Andreja Sedej Grčar je njegov predlog, da bi iz sodnega spisa izločili vse dokaze, ki so temeljili na tej domnevno nezakoniti preiskavi, zavrnila, takšno odločitev pa je medtem potrdilo tudi že višje sodišče.

Zaslišali so tudi že Zaveršnikovo partnerico, ki je pričala, da ga ni nikoli videla kaditi trave. Obtoženi živi v okolici Kranja, na Rodico, kjer ima sorodnike, pa je po njenih besedah hodil, ker je tam popravljal avtomobile. Za svojo sestro je potrdila, da je hudo bolna, ne pa tudi, da jo zdravijo s hašiševim oljem.