Gorenjski »poslovnež« je obljubljal, da bo vlagateljem s svojim znanjem na področju financ z nadaljnjim vlaganjem zagotovil 12,74 odstotka letnega donosa. Skupaj s promotorji je bil očitno dovolj prepričljiv, da mu je 40 vlagateljev zaupalo več kot 1,3 milijona evrov. Da je vlagatelje očaral z uspešnostjo, jim je nekaj denarja novih vlagateljev – okoli 150.000 evrov – kmalu vrnil in jim ga predstavil kot donos, ko je zbral dovolj denarja, pa so se lahko vlagatelji dokončno poslovili od svojega premoženja. Gorenjec namreč zaupanega denarja ni vložil nikamor, razen v lastne dolgove in luksuz. Kupil si je jadrnico, nekaj avtomobilov, obnovil pa je tudi svojo domačo hišo.

»S približno 500.000 evri nezakonito pridobljenega denarja je osumljenec razpolagal in ga uporabljal tudi tako, da ga je polagal na račun dveh gospodarskih družb, nato pa si je ta denar izplačeval kot plačo in prenos sredstev, s katerimi je plačeval osebne dolgove in financiral osebno porabo. S temi dejanji je osumljenec poskušal zakriti nezakonit izvor denarja in navidezno prikazati, da denar izvira iz zakonitih poslov,« nam je pojasnil Bojan Kos s kranjske policijske uprave. Po naših podatkih je 47-letnik denar pral s pomočjo svojega podjetja, ki se ukvarja s finančnim svetovanjem, in še enega podjetja, v katerem je bil zaposlen kot prokurist.

Vlagatelji so bili relativno dolgo časa potrpežljivi, predlani pa se jih je več obrnilo na policijo. Kriminalisti so sprožili preiskavo, ki je potrdila očitke vlagateljev in razkrila tako imenovano piramidno oziroma ponzijevo shemo, v kateri je poniknil denar. Policisti so Gorenjca v teh dneh ovadili zaradi kaznivega dejanja goljufije, zaradi katere mu grozi do osem let zapora, še enkrat toliko let za zapahi pa je zagroženo tudi za pranje denarja, ki mu ga policisti prav tako očitajo. lp