Obeti mariborskega letališča

Obtoženčevo ime, ki so ga v času Janševe vlade leta 2005 omenjali celo kot kandidata za finančnega ministra, je v javnosti odmevalo predvsem v zvezi z gradnjo ljubljanske pediatrične klinike. Njegovo podjetje Partner Fin je leta 2006 za domnevno sporno svetovanje pri gradnji klinike iztržilo kar 212.500 evrov. Pod drobnogledom preiskovalcev se je med drugim znašel tudi zaradi suma pranja denarja, goljufij in ponarejanja listin, in tudi včeraj je sodnik Srečko Škerbec mimogrede omenil, da je še v enem obsežnem kazenskem postopku. A ta, s katerim so začeli včeraj, se nanaša »le« na poslovno goljufijo iz leta 2006, ko naj Zavrl oziroma njegovo podjetje Alpexo logistika ne bi plačalo projekta, ki naj bi ga zanju opravilo podjetje Archi.ka. Tožilstvo mu očita goljufiv namen – da je torej že vnaprej vedel, da računa ne bo plačal.

Zavrl takšne očitke zanika. Kot trdi, računa Archi.ka sploh ni izdala (pač pa le predračun), ker projekta sploh ni izdelala; Zavrl je namreč posel, na katerega se je projekt nanašal, že prej ustavil. Kot je razložil obtoženi, so se leta 2005 odločili, da bodo poslovno stavbo v Slovenski Bistrici preuredili v hotel. Priložnost so namreč videli v razvoju mariborskega letališča, o katerem se je takrat veliko govorilo. Tja je že vozil letalski prevoznik Styrian Spirit, ki naj bi se mu v bližnji prihodnosti pridružil še nizkocenovni Ryanair. Poleg tega je ministrstvo za promet z Janezom Božičem na čelu napovedovalo tudi podpis dolgoročne pogodbe za uporabo mariborske letališke infrastrukture, kar je bilo nujno potrebno za nadaljnji razvoj letališča in nove letalske povezave.

Denar je imel zagotovljen

Idejni projekt za prenovo poslovne stavbe v turistično naj bi torej za Zavrla pripravila družba Archi.ka. A je kmalu prišlo do preobrata: najprej je Styrian Spirit razglasil stečaj, potem pa se je še ministrstvo odločilo, da z letališčem ne bo podpisalo dolgoročne, pač pa le dveletno pogodbo. Obtoženi zatrjuje, da so se zaradi tega odločili za ustavitev projekta in o tem obvestili tudi Archi.ko. Kljub temu mu je podjetje nekaj mesecev pozneje izstavilo predračun, računa pa nikoli, saj projekta niti niso izdelali, trdi Zavrl in dodaja, da je zato ovadba večinskega lastnika podjetja Archi.ka Roberta Širnika neutemeljena. Obtoženi tudi zatrjuje, da je bil sicer za projekt pripravljen plačati, denar pa bi si zagotovil prek NLB Leasinga.

Zavrlov zagovornik Boštjan Repnik je včeraj predlagal, naj sodišče preveri, ali je Archi.ka dejansko izdal račun. Prav tako naj ugotovi, ali je poskušal izterjati denar po civilni poti in ali je imelo Zavrlovo podjetje dovolj prilivov, da bi se ta terjatev lahko izterjala. Z zagovorom obtoženca in zaslišanjem prič se bo sojenje začelo 11. oktobra.