Paznika pa tudi njun kolega, ki je bil takrat šele kandidat za pravosodnega policista, so včeraj pričali, da se tudi pozneje še ni mogel pomiriti. Na parkirišču je poskušal udariti po enem od avtomobilov, a tudi takrat napotkov, naj se umiri, ni poslušal. »Ker tega ni storil, sem ga podrl na tla in uporabil prisilni ukrep davljenja,« je povedal Miha Natek. Na tleh ga je držal tudi njegov kolega in Casiraghi se je za nekaj trenutkov umiril. A je nato, ko so ga hoteli posaditi v službeni kombi, spet vzrojil. »Rekel mi je, da sem svinja pazniška in da me bo ubil, ob tem pa pljuval proti meni in sodelavcem,« je razložil Natek.

Zgolj splošna ulična govorica

Ko so se pripeljali v mariborski zapor, sta Casiraghija sprejela druga dva paznika. »Slišal sem, da jima je rekel, da bo M. Natka zadavil, svinjo pazniško. In da me bo ubil, ko bo prišel ven, pa tudi če bo to čez pet ali deset let,« je povedal paznik, ki so ga grožnje obsojenca s tako hudo kriminalno preteklostjo nemalo prestrašile. Casiraghi je bil namreč do zdaj že dvanajstkrat kaznovan (zaradi nasilništva, posilstev, ropov, hude poškodbe in še in še), poleg tega ima tudi še pet odprtih kazenskih postopkov. Da imajo zaradi njegovega odnosa do soobsojencev, zaposlenih in tudi inventarja, nad katerim se z veseljem znese, v zaporu nenehne težave, je razbrati tudi iz poročila, ki ga je sodišče dobilo z uprave za izvrševanje kazenskih sankcije.

Pazniki so potrdili, da je Casiraghi grozil Natku. O njem je govoril kot o M. Natku, očitno je ime razbral z njegove uniforme, saj prej v zaporu nista imela stikov. Obtoženi je včeraj sodišče najprej poskušal prepričati, da ni šlo za grožnje konkretni osebi, ampak »na splošno«. »To je bilo tako metaforično izrečeno, saj veste, slikovito izražanje, v slengu, ulično govorico. Je pa ja čisto normalno, da kaj takega tako na splošno rečeš... A v vašem pravnem jeziku je to že kar kaznivo dejanje,« je dejal. Pozneje, ko je poslušal priče, pa je dodal, da morda sploh ni govoril »em. natek«, pač pa morda »en. nateg«. Na vprašanje sodnice Alje Kratovac Prokopovič, kaj naj bi to pomenilo, pa je odgovoril, da ne ve in da tudi on paznike s štajerskega konca težko razume, »saj govorijo, kot da so iz Rusije«.

Prostost najhujša kazen

Casiraghi je sodnike skušal prepričati, da njegov izgred ni bil posledica sodbe, pač pa tega paznikovega davljenja, zaradi katerega je izgubil razsodnost. A pazniki so pričali, da je bil prisilni ukrep potreben, saj se na nobenega od milejših ni odzival. »Tega ukrepa se učimo na usposabljanjih in treningih, ne vpliva na zdravje in ne ogroža človekovega življenja. Posledice so manjše kot pri metih in udarcih,« je razložil pravosodni policist Kamil Fras. A Casiraghi je vztrajal, da je bilo davljenje neupravičeno, da bi neprimerni ukrep nekako »pokrili«, pa so proti njemu vložili kazensko ovadbo. »Gre za čisto zlorabo prava,« je dejal in dodal, da je žrtev grotesknega lova na čarovnice.

Senat na koncu ni podvomil, da je zagrešil kaznivo dejanje. Ker je bil zaradi konfliktov s pazniki že večkrat v postopku, je tudi vedel, kakšne posledice prinaša nespoštovanje ukazov. Glede na ugotovitve psihiatričnega izvedenca dr. Gorazda V. Mrevljeta se je tudi zavedal, kaj počne, in imel svoje ravnanje pod nadzorom. »Dogajanje ga je spravilo iz tira, a to ne opravičuje njegovega nesprejemljivega ravnanja,« je poudarila sodnica Kratovac-Prokopovičeva. Kot je dejala, gre za povratnika, ki je izrazito nevaren, zato pride v poštev le zaporna kazen. Zanimivo, da je izvedenec za Casiraghija, ki že od zgodnjih let živi v najrazličnejših ustanovah, dejal, da bi bila zanj najhujša kazen, če bi ga izpustili na prostost. A do takrat bo očitno preteklo še veliko vode.