Britanka je po navedbah oblasti v preiskavi sodelovala s policijo in jim pomagala razkriti mrežo preprodajalcev kokaina, katere del naj bi bila. Preiskava je vodila v aretacijo še treh Britancev in Indijca.

Zaradi njenega sodelovanja je tožilstvo zanjo zahtevalo le 15 let zaporne kazni, a se je sodišče odločilo za veliko strožjo kazen. Kot je ob razglasitvi razsodbe na sodišču v Denpasarju pojasnil sodnik, v prid obtoženke ne govori "nobena olajševalna okoliščina". Njeni odvetniki so že napovedali pritožbo.

Sandifordova je sicer zatrjevala, da je bila v tihotapljenje drog prisiljena, da bi tako zaščitila svoje otroke. Kot je minuli mesec v sporočilu zapisala britanska nevladna organizacija za človekove pravice Reprieve, so jo "izkoristili preprodajalci drog, ki so jo za tarčo vzeli zaradi njene ranljivosti in strahu, ki ga je občutila za varnost svojih otrok".

Britanska vlada je obsodila smrtno obsodbo Sandifordove, državni sekretar na zunanjem ministrstvu Hugo Swire pa je dejal, da je London zaradi primera večkrat posredoval pri indonezijskih oblasteh.

Organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International pa je smrtno kazen za Britanko označila za "kruto". Direktor AI Tim Hancock je ob tem navedel, da v Indoneziji na smrtno kazen čaka 100 obsojencev, med njimi je 40 tujcev, večinoma obsojenih zaradi kaznivih dejanj, povezanih z drogami.

Dva druga Britanca sta bila v okviru iste preiskave nedavno obsojena na veliko milejši kazni - Rachel Dougall na leto dni zapora, Paul Beales pa na štiri leta. Tretji Britanec, Julian Ponder, bo svojo kazen izvedel konec meseca.

Indonezija tudi običajno nalaga stroge kazni za preprodajalce drog, a usmrtitve tujcev se izvedejo le redko. Kot piše BBC, je bilo na Baliju od leta 1998 usmrčenih pet tujcev, vsi zaradi zločinov, povezanih z drogami. Zadnjo usmrtitev sploh pa so izvedli leta 2008.