V Srbiji so včeraj čakali na poplavni val Donave, a do najhujšega ni prišlo. Donava se je dvignila za nekaj centimetrov, zaradi česar so bile Novemu Beogradu prihranjene večje težave. Do olajšanja v srbski prestolnici je prišlo tudi zato, ker se je Sava pri Sremski Mitrovici spustila na 719 centimetrov, s čimer se je olajšal pritisk na nasipe v Beogradu. »Nimamo novih kriznih točk,« je v nedeljo zadovoljno sporočil Predrag Marić, načelnik štaba za izredne razmere pri srbskem notranjem ministrstvu. Kljub temu se je z zaskrbljenostjo opazovalo vremenske karte, ki so za prihodnje dni napovedovale nove padavine.

TE Nikola Tesla spet obratuje

Dobre novice za Srbijo so prišle iz termoelektrarne Nikola Tesla. Po desetih dneh premora je ta namreč začela ponovno obratovati. Še vedno pa ostaja vprašanje, ali jim bo v premogovniku Kolubara ponovno uspelo kop premoga obnoviti na 90.000 ton na dan, ki jih v termoelektrarni Nikola Tesla potrebujejo za nemoteno delovanje s polno kapaciteto. Zaradi poplav in zmanjšane proizvodnje elektrike je Srbija primanjkljaj morala uvažati, kar jo je vsak dan stalo med pol in enim milijonom evrov. V številnih krajih so se začele delovne čistilne akcije, tudi s pomočjo prostovoljcev. Ponovno so oblasti dovolile tudi dostop v najhuje prizadeti Obrenovac, a le lastnikom gospodarskih poslopij in delavcem, ki so odvažali uničeno imetje. Še vedno namreč tako v Obrenovcu kot tudi v drugih prizadetih območjih zaradi razpadajočih trupel živine grozi izbruh različnih virusnih in bakterijskih obolenj.

BiH grozijo zemeljski plazovi

V BiH težave predvsem povzročajo še številni zemeljski plazovi, ki še naprej grozijo vasem. Kar 1000 so jih našteli zgolj v kantonu Tuzle. Samo občina Tuzla naj bi po prvih grobih ocenah zaradi poplav utrpela vsaj za 180 milijonov evrov škode, kar je desetkrat več, kot znaša letni proračun občine. Posebej nevarno je še vedno v Zvorniku, kjer velik plaz grozi, da bo zdrsnil v reko Drino in spremenil njen tok. Posledično bi bil lahko ogrožen tudi Mali Zvornik na srbski strani meje. V Bosni so oblikovali posebno medresorsko komisijo za oceno škode. Ta mora delo končati v petnajstih dneh. Medtem ko se v večini prizadetih krajev nadaljujejo že minuli teden začete čistilne akcije, krajani Domaljevca ob reki Savi še ne morejo poprijeti za delo. Še naprej namreč v kraju, kjer živi 4000 ljudi, ostaja poplavljenih še 95 odstotkov hiš. Tudi v Bosni še ni preklicana nevarnost izbruha epidemij, čeprav se do zdaj niso pojavili znaki, da bi prišlo do večjih izbruhov virusnih obolenj. Položaj na poplavljenih območjih je pod nadzorom, sporočajo oblasti, najtežavneje pa ostaja v najhuje prizadetem Doboju. Razmere se z upadanjem Save medtem umirjajo tudi na vzhodu Hrvaške. ag, agencije