Sodišče bo prošnjo najverjetneje zavrnilo

Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, je današnje zaslišanje potekalo za zaprtimi vrati. Predsednik sodišča Luc Hennart pa je po dvournem zaslišanju sporočil, da bo sodišče odločitev glede Dutrouxove prošnje sprejelo čez dva tedna.

Kot še piše dpa, ki se sklicuje na mnenje strokovnjakov, bo sodišče prošnjo za predčasen izpust predvidoma zavrnilo. S tem, da bo dejansko izpuščen, naj ne bi računal niti odvetnik obsojenega. Dutroux sam je sicer v prošnji predlagal, da bi mu ob izpustu nadeli elektronsko zapestnico, s katero bi ga lahko ves čas nadzorovali.

Ugrabil šest deklic, jih posiljeval in mučil

Primer Dutroux je v 90. letih prejšnjega stoletja povsem šokiral Belgijo. Šest deklic je namreč Dutroux ugrabil ter jih v kleti posiljeval in mučil. Štiri od njih so umrle. Na dosmrtni zapor je bil Dutroux, ki ga označujejo kot najbolj osovraženega belgijskega zločinca, obsojen leta 2004.

V skladu z belgijsko zakonodajo lahko obsojeni morilec za predčasno izpustitev zaprosi, potem ko prestane vsaj tretjino zaporne kazni. V Dutrouxovem primeru to pomeni 16 let in to obdobje se bo izteklo 30. aprila letos.

Dutrouxovo nekdanjo soprogo predčasno izpustili že lani

Belgijska ministrica za pravosodje Annemie Turtelboom je danes poudarila, da je pravosodje neodvisno. Je pa hkrati priznala, da ljudje težko razumejo, da lahko na dosmrtni zapor obsojeni človek zaprosi za izpustitev, potem ko je prestal zgolj tretjino kazni, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Dutrouxovo nekdanjo soprogo Michelle Martin, ki so jo prijeli hkrati s tedanjim soprogom in je bila zaradi pomoči pri ugrabitvah in posilstvih leta 2004 obsojena na 30-letno zaporno kazen, so sicer lani predčasno izpustili na prostost, potem ko je prestala polovico kazni.

Sedaj živi pri nunah klarisah v samostanu na jugu države, ki so jo bile pripravljene sprejeti, svojcem žrtev pa se ne sme približati. Njen izpust je v Belgiji sprožil jezne proteste.