"Imel sem bolšji sejem, ki sem ga preselil v skladišče v prostore Ema. Obdolženci so vanj vlomili dvakrat. Česar niso odpeljali, je obdolženi Grabar popršil z rumenim sprejem. Šlo je za kakovostne zimske bunde, ki so bile povsem uničene, saj se madežev od spreja ni dalo odstraniti. Da je bil problem še večji, je bilo takrat v skladišču še blago podjetja Kobo iz Brežic. Lastniku sem škodo delno že poplačal. Dal sem mu 57.000 evrov, še vedno pa sem mu dolžan 13 tisočakov, ki jih nimam od kje vzeti. Razmere, v katerih sem se znašel zaradi obdolženih, so grozljive. Ker ne morem podjetju Kobo v celoti plačati škode, se je lastnik odločil za izvršbo in bojim se, da bo sodišče mojo hišo prodalo na dražbi. Lahko si samo predstavljate, kako se počutim in kako zelo sem razočaran nad našim sodnim sistemom," nam je včeraj, ko je odhajal s sodišča, povedal oškodovanec Andrej Rop.

Obdolženi je iz bogate in vplivne družine

Sodna obravnava je odpadla zato, ker obdolženega Milana Luke Grabarja ni bilo na sodišče. Njegov zagovornik odvetnik Marjan Feguš je sodnici dejal, da je v tujini, kjer si poskuša ustvariti novo življenje. To naj bi mu povedali obdolženčevi stari starši. Feguš je še dejal, da ne ve, v kateri državi se Grabar nahaja in da mu je znano samo to, da ima letalsko vozovnico rezervirano za 18. marec in da naj bi torej takrat priletel v Slovenijo. Očitno pa to, kje je obtoženi, ni skrivnost, saj je Kristjan Hribar, ki je eden od soobtoženih, na hodniku pred sodno dvorano na glas razlagal, da je njegov kolega na Kanarskih otokih.

"Vsi vemo, da je odletel na Kanarske otoke", je potrdil tudi Rop. "Ko je sodišče pred dvema ali tremi leti prvič razpisalo obravnavo, je bil v Avstraliji. Tako pač je, če imaš bogate in vplivne starše. Bojim se, da bodo postopke vlekli tako dolgo, da bo zadeva zastarala. Le kako naj si drugače razlagam, da sodišču v dobrih šestih letih ni uspelo začeti sojenja? Če bi hoteli, bi ga zaradi begosumnosti prijeli in vtaknili v pripor. V takem primeru bi sodni postopek zagotovo lahko končali. Pred časom mi je obdolženčev oče Milan Grabar dejal, da bo sam povrnil škodo, ki mi jo je povzročil njegov sin, vendar ni držal besede," pravi razočarano.

Če bi Grabar obljubo izpolnil, se Rop ne bi znašel v tako težkem položaju. Povrnil bi lahko dolg do podjetja Kobo in rešil svojo hišo. Prepričan je, da bi Grabar, če bi resnično želel pomagati, z lahkoto zbral dovolj denarja, saj velja za premožnega človeka in ima veliko vplivnih prijateljev. V visoki družbi se vrti tudi njegova nekdanja žena Lea Grabar oziroma mati obdolženca, saj živi z znanim podjetnikom Mirkom Tušem.

Tudi celjski kajakaši zaman čakajo na pravico

Zaradi preložitve sojenja pa včeraj ni bil razočaran samo Andrej Rop, temveč tudi Dušan Konda, predsednik Kajak kanu kluba Nivo Celje. Milan Luka Grabar in še dva od obtoženih bi se namreč včeraj morala zagovarjati še zaradi kaznivih dejanj, povezanih z vlomom in požigom stare čolnarne na Špici v Celju. V noči na 2. junij 2006 naj bi trojica obdolženih vlomila v staro čolnarno, pokradla vse, kar se je dalo, potem pa naj bi eden od njih zanetil požar. Škoda je bila ogromna. Poleg objekta je zgorelo 50 kajakov in vsa druga kajakaška oprema. Požar je bil za celjske kajakaše hud udarec. Kljub temu so zmogli združiti moči in ob pomoči številnih sponzorjev na mestu pogorišča zgraditi novo, sodobno čolnarno, ki ni samo dom celjskih kajakašev, ampak priljubljeno zbirališče številnih Celjanov. Dušan Konda, ki je "duša" kluba in med vsemi najzaslužnejši, da je Celje dobilo novo čolnarno, je že večkrat javno opozoril na počasne sodne postopke. Tudi on se je bal, da bo zadeva zastarala in da okrožno sodišče v Celju sojenja obdolženim ne bo sposobno pripeljati do konca. Nestrpno je čakal na začetek sojenja, zato je včeraj, ko je slišal za preložitev obravnave, od razočaranja ostal brez besed.