Po podatkih ljubljanske policijske uprave sta roparska morilca udarila predvčerajšnjim zvečer, malo pred 19. uro, torej tik pred uradnim zaprtjem poslovalnice. "Po do zdaj zbranih obvestilih naj bi rop izvršila neznana moška, ki sta  59-letnega oškodovanca poškodovala tako, da je ponoči za posledicami poškodb umrl. Policisti in kriminalisti v zvezi s kaznivim dejanjem umora še vedno opravljajo ogled kraja in  zbirajo obvestila," je včeraj sporočila Maja Ciperle Adlešič, tiskovna predstavnica PU Ljubljana. O podrobnostih ni želela govoriti, saj preiskava intenzivno poteka. Uradno tako še ni znano, kaj natančno se je v usodnih trenutkih dogajalo v zlatarni, prav tako pa policisti ne želijo razkriti, kakšno orožje sta morilca uporabila. Neuradno se šušlja, da naj bi Paplerja ustrelila, vendar strelov nihče od najbližjih sosedov ni slišal. Pokojni je po naših informacijah sicer le nekaj ur pred dogodkom, kot da bi slutil, v pogovoru z znanci omenjal, da so se roparji v zadnjem času spravili že nad kopico trgovin v bližnji okolici, le nad njegovo še ne. Ob tem naj bi pristavil, da ga skrbi, kdaj bo tudi on prišel na vrsto.

Znanci pokojnika opisujejo kot izjemnega človeka

"Ko sem prišla na delo, so nas pričakali policisti, ki so omejili dostop do območja. Bili smo presenečeni. To je grozno, še vedno smo v šoku. Vsak dan se je oglasil pri nas, bil pa je izjemno dober človek," nam je pretresena pripovedovala natakarica v lokalu Vesna v neposredni bližini zlatarne in dodala, da je s čajem postregla tudi Paplerjevo vdovo, ki je po krutem umoru moža razumljivo povsem strta. Zaposleni zvečer niso slišali ali videli ničesar, čeprav je vhod v zlatarno od bifeja oddaljen le borih nekaj korakov.

"Katastrofa, nič vam ne morem povedati, z izjemo tega, da smo bili s pokojnim znanci tudi v zasebnem življenju. Smo zelo prizadeti, saj je bil zelo prijetna in dobra oseba," pa so preminulega zlatarja opisali v frizerskem salonu točno nasproti zlatarne, kjer v usodnem trenutku prav tako niso slišali ničesar.

Čeprav še ni znano, zakaj sta se roparja svoje žrtve tako brutalno lotila in ji celo vzela življenje, pa naj bi obstajala znamenja, da se jima je Papler uprl. Po naših podatkih naj bi prišlo do prerivanja, med katerim jo je nesrečni možakar hudo skupil, kasneje pa je v bolnišnici izgubil boj za življenje. Policisti iščejo mlajša moška vitke postave, ki sta bila oblečena v džins hlače in temni jakni. Po ropu sta zbežala proti Celovški cesti in izginila. Za zdaj še ni znano, ali jima je uspelo iz zlatarne kar koli odnesti.

Takšni uboji so posledica nepričakovane konfliktne situacije

Kriminalisti so se po naših podatkih včeraj podali na mučno pot iskanja informacij o roparjih tudi tako, da so od vrat do vrat zasliševali stanovalce bloka, kjer ima v pritličju svoje prostore zlatarna. Pri iskanju brutalnih roparskih morilcev bi jim lahko bili v pomoč tudi posnetki videonadzornih kamer, ki naj bi jih imel lastnik nameščene v zlatarni, vendar te menda kot nalašč niso delovale. Policisti za pomoč naprošajo tudi vse morebitne priče oziroma tiste, ki bi o tragediji kar koli vedeli, in jih pozivajo, naj to sporočijo na telefonsko številko 113 ali na anonimni telefon policije 080 1200.

Gre že za drugi rop v nekaj mesecih, ki se je končal z najhujšimi posledicami. Junija letos je Blaž Ereiz, ki je skupaj z Denisom Softićem oropal pošto v Kresnicah, umoril tamkajšnjo poštno uslužbenko Anico Likovič. Ker tako krutih roparskih podvigov v Sloveniji še zdaleč nismo vajeni, saj jih že dolga leta nihče ne pomni, nas je zanimalo, ali so roparji začeli spreminjati način svojega delovanja. "Ne bi rekel, da se je v psihologiji roparjev kaj spremenilo. Bolj verjetno je, da se žrtve v teh kriznih časih bolj bojijo za svoje premoženje, so bolj občutljive in bolj reagirajo," meni dr. Anton Dvoršek s Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru. Prepričan je, da se je Papler zoperstavil roparjema in s tem ravnal v nasprotju z njunimi pričakovanji. "Po mojem mnenju gre tudi v zadnjem primeru za neprofesionalna roparja. Profesionalci namreč pri oškodovancu znajo ustvariti strah, tako da se ta ne bo odzval, saj ve, da je treba stvari jemati resno. Očitno ta roparja nista znala vzpostaviti tistega strahu in ju oškodovanec ni vzel resno, in zato je prišlo do tragedije. Takšni uboji so posledica nepričakovane konfliktne situacije, ne pa tega, da bi se v psihologiji ali načinu delovanja roparjev kar koli spremenilo," pojasnjuje Dvoršek.

Ob tem znova opozarja, naj se žrtve, da bi se izognile najhujšemu, nikakor ne zoperstavljajo roparjem. "Nikakor ne smejo narediti nečesa, kar bi lahko ropar vzel kot poskus odpora. Pomembno je, da si čim bolj zapomnijo osebni opis oziroma posebnosti, po katerih bi lahko roparja prepoznali. Pozorni naj bodo, če je možno kar koli opaziti izza maskirnih oblačil, na primer dolge zalizce, brke, barvo oči, skratka nekaj, kar ima prepoznavno vrednost. Ogledajo naj si na primer roparjeve čevlje, zaponko na pasu, če jo je mogoče videti, zadrgo na trenirki, napis na čepici ali pokrivalu. Absolutno pa se jim ne smejo zoperstavljati," poudarja Dvoršek.