Skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala je v četrtek vložila na ljubljansko okrožno sodišče neposredno obtožbo zoper pet oseb. Poleg Zidarja so to še Jože Prostor, ki naj bi podpisoval dokumente, Andrej Krajnc, ki naj bi odpiral fiktivna podjetja, Danica Mušič, ki naj bi bila vezni člen med Zidarjem in Kranjcem, ter Andrej Feguš.

"Gre za zapleten primer, vendar odločitev tožilca o tem, ali bo lahko vložil neposredno obtožbo ali ne, ni odvisna od zapletenosti primera, ampak od kakovosti in vrste dokazov. V tem primeru obtožba temelji na po moji oceni neizpodbitnih dokazih," je pojasnila Kotnikova.

Omenjeni podatki in analize so po njenih besedah tisti "temelj, ki daje osnovo obtožbi in zaradi česar so podatki nezmotljivi in zaključki tožilstva po moji oceni tudi". Predlagali so sicer tudi druge dokaze, ampak temelj so omenjeni listinski dokazi, ki so jih pridobili na podlagi odredb sodišč v Sloveniji in Avstriji.

Zagrožena kazen: od enega do osmih let zapora

Obtožencem očitajo kazniva dejanja zlorabe položaja ali pravic, za kar je zagrožena kazen enega do osmih let zapora, večje število kaznivih dejanj ponarejanja listin, za kar je predpisana kazen do dveh let zapora, ter kaznivo dejanje pranja denarja, storjeno v nadaljevanju, za kar je predpisana kazen zapora do osem let in denarna kazen.

Obtožba se nanaša na nezakonito poslovanje navedenih oseb v imenu družbe SCT in v imenu osmih družb s sedeži v tujini in z odprtimi poslovnimi računi na banki Hypo Alpe Adria Bank v Celovcu. Obtoženci so omenjena dejanja izvršili v obdobju od leta 2004 do leta 2007. Na račun vseh dejanj skupaj so oškodovali družbo SCT za približno 3,1 milijona evrov, v tej višini so si vsi skupaj v različnih deležih pridobili protipravno premoženjsko korist.

Obtoženec s ponarejenimi pooblastili ustvarjal račune

Kot je pojasnila Kotnikova, je eden od obtožencev po predhodnem dogovoru na podlagi ponarejenih pooblastil v imenu osmih družb s sedeži v tujini ustvarjal poslovne račune teh družb na banki v Celovcu. Nato je v imenu teh družb izdajal račune za svetovalne storitve, ki jih družbe niso nikoli opravile oziroma jih niso mogle opraviti, ker gre za družbe, ki na trgu ne delujejo, oziroma za slamnate družbe.

Račune je pošiljal v izplačilo družbi SCT, na SCT pa sta dva obtoženca poskrbela, da so bili ti računi plačani. Ko je bil denar na poslovnih računih tujih družb, sta dva obtoženca ta denar dvigovala in ga skritega preko meje prinašala v Slovenijo, kjer so si ga razdelili.

Tožilka je hkrati z obtožnim predlogom zoper Krajnca vložila tudi predlog, da se mu prepove razpolaganje z nepremičninami, za katere se lahko dokaže, da jih je kupil v inkriminiranem obdobju iz umazanega denarja. Te nepremičnine so bile v času, ko jih je obtoženec kupil, vredne 128.000 evrov.

Zidar plačal milijon evrov

Kotnikova je še dodala, da vodijo še druge preiskave, ki pa so še odprte in o njih ne more govoriti. Dejala pa je, da je vanje vključenih več podjetij. Ob vsem tem je še razkrila, da je Zidar v Nemčiji v ločenem primeru, gre za podkupljivost v poslovnem svetu, sprejel pogojno zaporno kazen s posebnim pogojem, da plača milijon evrov.

"Izrečena je pogojna kazen zapora do enega leta, ki se bo po moji presoji uresničila, če poseben pogoj, to je, da obtoženec plača milijon evrov, ne bo izpolnjen," je povedala. To informacijo je izvedela pred nekaj dnevi, prva jo je obvestila slovenska policija, ki je informacijo prejela prek Interpola.